Grafika przedstawiająca dwie postaci
Fragment muralu Wilhelma Sasnala. Fot. Muzeum Historii Żydów Polskich
20 października (piątek) 2023 roku o godzinie 18:30 w Muzeum Historii Żydów Polskich odbędzie się spotkanie z Wilhelmem Sasnalem. Spotkanie poprowadzi historyk i krytyk sztuki, wykładowca na Wydziale Badań i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie – Jakub Banasiak. Spotkanie jest organizowane w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.

Podczas spotkania Wilhelm Sasnal opowie o swoim zamyśle, o znaczeniu projektu i mierzeniu się z trudnymi tematami. Rozmowa, którą poprowadzi Jakub Banasiak będzie dotyczyć także roli sztuki w przestrzeni publicznej.

Jeden z najwybitniejszych polskich artystów – Wilhelm Sasnal, zaprojektował mural, który miał powstać na ścianie jednego z budynków na Muranowie. Ostatecznie, po protestach ze strony mieszkańców, mural powstanie wewnątrz Muzeum POLIN.

Spotkanie jest organizowane w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”. „Przez cały 2023 rok upamiętniamy bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim. Osiemdziesiąt lat po tych wydarzeniach chcemy pamiętać szczególnie o osobach cywilnych, których bierny opór był równie ważny jak walka z bronią w ręku” – mówią organizatorzy spotkania.

Wilhelm Sasnal

Mężczyzna stojący pomiędzy obrazami
Wilhelm Sasnal podczas indywidualnej wystawy "Taki pejzaż", Muzeum POLIN, 2021. Fot. M. Jaźwiecki, Muzeum Historii Żydów Polskich.

Malarz, rysownik, filmowiec, twórca komiksów. W 1999 roku uzyskał dyplom Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach na całym świecie, m.in. w nowojorskich Museum of Modern Art i Solomon R. Guggenheim Museum, Tate Modern w Londynie, Van Abbemuseum w Eindhoven, Fondation Beyeler w Bazylei oraz w warszawskich instytucjach takich jak Muzeum POLIN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki i Centrum Sztuki Współczesnej.

2006 roku Wilhelm Sasnal dostał nagrodę im. Vincenta van Gogha przyznawaną przez Bonnefanten Museum w Maastricht.

W 2021 roku w Muzeum POLIN odbyła się indywidualna wystawa artysty pt. „Taki pejzaż”.

Jakub Banasiak

Historyk i krytyk sztuki. Pracuje w Katedrze Historii Sztuki Polskiej Najnowszej na Wydziale Badań i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się historią polskiej sztuki nowoczesnej i współczesnej. Członek AICA Polska, redaktor naczelny magazynu o sztuce współczesnej „Szum”.

Autor licznych recenzji, esejów i wywiadów, a także trzech książek: „Rewolucjoniści są zmęczeni” (2008), „Zmęczeni rzeczywistością” (2009) oraz „Oduczyć sztuki. Metoda pedagogiczna Leona Tarasewicza” (2016) oraz „15 stuleci. Rozmowa z Wilhelmem Sasnalem” (2017).

Spotkanie z Wilhelmem Sasnalem

Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Mordechaja Anielewicza 6
00-157 Warszawa

Spotkanie odbędzie się przestrzeni wystawy stałej, tzw. G9, gdzie powstanie mural.

20 października (piątek) 2023 roku, godz. 18:30
BRAK MIEJSC

Wydarzenie organizowane jest w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”