„Utrwalone w ogniu”. Projekt Koła Naukowego Nowa Ceramika
W roku akademickim 2023/24 Koło Naukowe „Nowa Ceramika” zrealizowało projekt “Utrwalone w ogniu”, którego celem było przeprowadzenie analizy procesu powstawania obiektów ceramicznych oraz zdeterminowanie różnic i potencjalnych ograniczeń tradycyjnych i innowacyjnych metod tworzenia prac z mas ceramicznych. Projekt został zrealizowany na terenie Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie oraz na terenie Domu Plenerowego ASP w Dłużewie.

Podstawowym założeniem projektu było przeprowadzenie przez członków Koła Naukowego badań nad różnicami pomiędzy tradycyjnymi metodami tworzenia obiektów ceramicznych a innowacyjnymi metodami opierającymi się na druku 3D.

W procesie tworzenia obiektów ceramicznych istotnym krokiem jest utrwalenie prac. Ten etap odbył się podczas pleneru w Dłużewie, w trakcie którego członkowie Koła Naukowego wzięli udział w warsztatach – wybudowali piec Fast Fire o płomieniu zwrotnym. Warsztaty poprowadził Grzegorz Ośródka.

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.