Czarna grafika z napisem "WEJŚCIE", nawiązującym do estetyki neonu
„WEJŚCIE” – dyplomy magisterskie Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie, HOP Chmielna, 28 czerwca – 1 lipca 2024, Identyfikacja wizualna: Jeremi Czyż
28 czerwca 2024 w HOP Chmielna odbędzie się wernisaż wystawy dyplomów magisterskich Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie – „WEJŚCIE”. Wystawę można oglądać do 1 lipca 2024. Dyplomy magisterskie składają się z dwóch części – głównej oraz aneksu: zostały wykonane w 11 pracowniach.

Wystawa „Wejście” to wydarzenie podsumowujące pięcioletni okres kształcenia osób studenckich na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Prace dyplomowe są zwieńczeniem procesu edukacji na Akademii Sztuk Pięknych. Są to wypracowane, zaangażowane i zaawansowane realizacje, a ich publiczna obrona jest symbolicznym wejściem w świat sztuki.

Komentarz na temat rzeczywistości, w której wszystko staje się coraz płynniejsze

Prezentowane na wystawie prace wykorzystują niemal pełne spektrum dostępnych dzisiaj form wyrazu i komentują rzeczywistość stojąc na granicy światów: fizycznego i cyfrowego. Prace badają relacje między multimedialnym i intermedialnym podejściem do komunikatu artystycznego.

Malarstwo łączy się z wirtualną rzeczywistością, animacja 3D przenika z klasycznym drukiem na papierze, performance stanowi dopełnienie instalacji przestrzennej. „Wejście” to kilkunastoosobowy komentarz na temat rzeczywistości, w której wszystko staje się coraz płynniejsze.

Osoby artystyczne

Malwina Bątruk, Jeremi Czyż, Sonia Dudek, Piotr Maciejowski, Oliwia Mróz, Aleksandra Murawska, Anastasiia Mykhailevska, Sandra Okrasa, Wiktor Olendzki, Barbara Pazio, Natalia Parandyk, Konrad Smoleń, Olga Truszkowska

Pracownie

• Tekst Eksperymentalny, prowadząca dr hab. Maryna Tomaszewska
  • 3D i Zdarzenia Wirtualne II, prowadzący dr hab. Jakub Wróblewski, prof. ASP, mgr Andrei Isakov, Sebastian Sebulec
  • Alternatywne Obrazowanie, prowadzący mgr Dorota Kozieradzka, prof. Sławomir Ratajski
  • Tkanina Eksperymentalna, prowadząca prof. Barbara Łuczkowiak
  • Przestrzeń Audiowizualna, prowadzący dr Łukasz Kosela
  • Fotografia Społeczna, prowadzący prof. Witold Krassowski
  • Koncepcja obrazu, prowadzący dr hab. Paweł Susid, prof. ASP, Irmina Staś
  • Komunikacja Intermedialna, prowadzący prof. Krzysztof Olszewski, dr Marta Kawecka-Smolińska
  • Koncepcje Artystyczne, prowadzący prof. Sławomir Ratajski, dr Maciej Szczęśniak
  • Domena Publiczna, prowadzący prof. Krzysztof Wodiczko, dr Ewa Bobrowska
  • Poetyka, prowadzący dr Wojciech Bąkowski

„Spotykamy się przy wejściu. To znaczy tam, gdzie byłoby wejście, a jest przerwa między liniami wyznaczającymi ściany. Idziemy trochę dalej. Kolejne oznaczenia prowadzą przed siebie i bywa, że urywają sią dla niepoznaki. Tusz płowieje, wszystko trzeba sprawdzić, policzyć, dopiąć. Mijamy poprzednie ustalenia. Na przecięciach wektorów przestrzeń poszerza się o niezaznaczone na planach korytarze. Jeden prowadzi do drugiego, a po drodze jest trzeci; przejścia rozchodzą się, zbiegają, potem znów mnożą i dzielą. Idziemy dalej. Kondygnacja pęcznieje w miarę możliwości i jeszcze trochę. Żelbetowa konstrukcja udźwignie nadwyżkę” – czytamy w opisie wystawy.

Wydział Sztuki Mediów

Wydział Sztuki Mediów powstał w 2009 roku jako odpowiedź na wyzwania współczesnej kultury wizualnej, która operuje różnorodnymi środkami artystycznymi, ze szczególnym uwzględnieniem mediów cyfrowych. Celem wydziału jest kształcenie artystów świadomie współtworzących tę kulturę, potrafiących biegle posługiwać się spektrum środków wyrazu – w zależności od zamysłu artystycznego utworu.

Wydział oferuje kształcenie artystyczne w specjalistycznych pracowniach poświęconych mediom klasycznym (malarstwo, rysunek, rzeźba) oraz działaniom przestrzennym, sztuce performansu, fotografii, wideo i sztuce cyfrowej. Obok specjalistycznych sal komputerowych funkcjonują wyposażone w instrumentarium najnowszej generacji studio fotograficzne, greenbox czy sala kinowa, które służą nabyciu umiejętności m.in. z zakresu fotografii cyfrowej i analogowej, wideo, animacji 2D i 3D, wirtualnej rzeczywistości (VR), poszerzonej rzeczywistości (AD), rejestracji, przetwarzania i transmisji obrazu i dźwięku oraz obsługi programów komputerowych.

HOP CHMIELNA

Nowoczesna przestrzeń biurowa, otwartość na najemców i okolicznych mieszkańców, wyrazisty design, dbałość o aspekty ESG oraz świetna lokalizacja w samym sercu stolicy przy ulicy Chmielnej. To wszystko łączy w sobie HOP, postmodernistyczny biurowiec z lat 90-tych, który za sprawą PineBridge Benson Elliot i Syrena Real Estate został poddany gruntownej modernizacji.

Zwieńczeniem tego trwającego blisko rok procesu było otwarcie restauracji Lupo Pasta Fresca uznanej warszawskiej restauratorki Justyny Kosmali. Biurowiec uzyskał certyfikat BREEAM in Use na poziomie EXCELLENT, WELL Health & Safety oraz tytuł „Obiekt bez barier” przyznawany przez Fundację Integracja. HOP to pierwsza z dwóch inwestycji w portfolio Syrena RE z PineBridge Benson Elliot, która przeszła transformację. Prace przy kolejnym projekcie (Diuna, dawniej Marynarska Business Park) także dobiegają już końca.

HOP Chmielna wspiera sztukę na wielu poziomach, prowadzi między innymi Apartament Artystyczny – przestrzeń rezydencyjną dla artystów. Zamieszkują go bezpłatnie m.in. ukraińscy i białoruscy artyści przebywający w Polsce w ramach projektu rezydencji artystycznych, inicjatywy podjętej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Czarna grafika z napisem "WEJŚCIE", nawiązującym do estetyki neonu

„WEJŚCIE” – dyplomy magisterskie Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie

HOP Chmielna
ul. Chmielna 132/134, Warszawa, 4 piętro