- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 9
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 10
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 11
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 13
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 14
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 16
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 17
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 18
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 19
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 20
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 21
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 22
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 23
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 24
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 25
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 26
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 27
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 28
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
W wernisażu wystawy wzięli udział: Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski, Podsekretarz Stanu w MSZ Anna Radwan-Röhrenschef, Dyrektor Protokołu Dyplomatycznego MSZ Irena Lichnerowicz-Augustyn, Zastępca Dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ Piotr Erenfeicht oraz prezes Fundacji im. M. Kazany Barbara Kazana, a także liczni członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Warszawie.
Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Fundacją imienia Mariusza Kazany oraz Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Mitologiczne ZOO
Grafiki prezentowane na wystawie pt. „Mitologiczne ZOO” mają swoje pierwowzory w ilustracjach powstałych do książki „Bestie i potwory mitologii greckiej” autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, stanowiących uzupełnienie kilkudziesięciu haseł przywołujących postaci bohaterek i bohaterów reprezentatywnych dla mitologii basenu Morza Śródziemnego. Ukazują jednak znane symbole w zupełnie nowej odsłonie, w zaskakujący sposób łącząc różne formy i elementy, przypisując im odmienne znaczenia, generując nieoczywiste skojarzenia i interpretacje.
Wystawa „Mitologiczne zoo” w galerii U Dyplomatów
Relacja z wydarzenia na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
Błażej Ostoja Lniski
Prof. dr hab. Błażej Ostoja Lniski urodził się w 1974 roku w Czersku. Artysta malarz, artysta grafik (warsztatowy), projektant książek, plakatów i krojów pism. W latach 1994–1999 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę dyplomową, za którą otrzymał wyróżnienie rektorskie, przygotował na Wydziale Malarstwa pod opieką prof. Rajmunda Ziemskiego; aneks z litografii zrealizował u prof. Władysława Winieckiego.
Profesor sztuk plastycznych (2013). Związany zawodowo z macierzystą uczelnią od 1999 roku. Na Wydziale Grafiki prowadzi Pracownię Litografii (od 2008). Rektor ASP w Warszawie w kadencjach 2020–2024 i 2024–2028. Przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w kadencji 2024–2028. Doktor honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki (2023). Wyróżniony Nagrodą im. Tadeusza Kulisiewicza (2008), nagrodą Rektora ASP w Warszawie „Pegaz” (2015), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023) oraz Odznaką Honorową Zasłużonego dla Warszawy za działalność na rzecz miasta (2024).
Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych oraz autor licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: w Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w Chojnicach (2015), Instytut Polski w Sofii (2017), Palazzo Mora w Wenecji (2019), Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (2022/23) oraz Muzeum Narodowym im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie (2023).
Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Muzeum Warszawy, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w kolekcji grafiki Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.
Fundacja im. Mariusza Kazany
Fundacja imienia Mariusza Kazany działa od 29 września 2010 roku. Została powołana ku czci byłego Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który zginął tragicznie w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem (10.04.2010 r.). Był cenionym dyplomatą, miłośnikiem sztuki, autorem wielu projektów promujących polską kulturę i sztukę. Misją Fundacji jest podtrzymanie pamięci o Mariuszu Kazanie i kontynuowanie projektów, których nie zdążył zrealizować. Fundacja buduje pozytywny wizerunek Polski poprzez popularyzowanie kultury i sztuki w kraju oraz za granicą i umacnianie międzynarodowej wymiany artystycznej. Od dnia powstania centralnym punktem jej działalności jest współczesna grafika polska.
MSZ współpracuje z Fundacją już od ponad 10 lat i działalność ta obejmuje wiele inicjatyw mających na celu rozpowszechnianie polskiej sztuki nowoczesnej. Wspólnie podjęte projekty artystyczne były realizowane m.in. w Chinach, Belgii, Libanie, Irlandii, Włoszech, Czechach, na Słowacji, w Brazylii, Bułgarii, Serbii, Stanach Zjednoczonych i na Cyprze.
Działalność Fundacji jest objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Co, gdzie, kiedy
Wystawa Błażeja Ostoja Lniskiego
MITOLOGICZNE ZOO
wernisaż: 6 listopada 2024, godz. 11:00
GALERIA U DYPLOMATÓW
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
al. J. Ch. Szucha 21, Warszawa
wystawa: listopad 2024 – marzec 2025