Od 21 października 2022 w Wielkiej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku będzie prezentowana wystawa pt. „Cyfrowe Konfrontacje 2022”. Wernisaż odbędzie się 20 października 2022 o godzinie 18.00. Wystawa potrwa do 10 listopada 2022.
„(…) Czy kolejne obszary świata sztuki, które wydawało się, że są nie do zdobycia, padły na skutek inwazji sztucznej inteligencji? Czy maszyna tryumfuje nad człowiekiem? Czym jest dzisiaj sztuka i kim jest artysta? Czy aby nim zostać, nie trzeba już wielu lat nauki i dziesiątków lat stałego doskonalenia zawodowego warsztatu w poszukiwaniu indywidualnego języka wypowiedzi? Czym jest unikatowość i oryginalność? Czy dzięki AI wystarczy odrobina wyobraźni i jako taka umiejętność werbalizowania lub zapisania myśli, żeby zostać twórcą i artystą? Czy pojęcie artysty w dzisiejszych czasach ma sens?” – zastanawia się prof. Sławomir Witkowski, Dziekan Wydziału Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku we wstępie do katalogu Cyfrowe Konfrontacje 2022.

(…) Jestem przekonany, że na te i wiele innych pytań będą próbowali odpowiedzieć studenci i pedagodzy z sześciu polskich uczelni artystycznych prezentujący swoje prace z obszaru szeroko pojętej rzeczywistości cyfrowej na wystawie Cyfrowe konfrontacje 2022" – podkreśla prof. Sławomir Witkowski.

Fragment tekstu ze wstępu do katalogu Cyfrowe Konfrontacje 2022, prof. Sławomir Witkowski, Dziekan Wydziału Grafiki, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (plik PDF, 392 KB)

Uczestnicy i uczestniczki wystawy

• ASP w Warszawie:

Pracownia Grafiki Koncepcyjnej i Intermedialnej:
prof. Andrzej Węcławski, dr Kamil Zaleski, Elżbieta Gibulska, Maria Pakier, Zuzanna Kozłowska

ASP w Warszawie, Pracownia Grafiki Alternatywnej i Technik Offsetowych:
prof. Piotr Smolnicki, dr Aleksandra Owczarek, Aleksander Czekaj, Kacper Kijewski, Marta Rabczyńska

• ASP w Gdańsku:prof. Sławomir Witkowski, dr Kamil Kocurek, mgr Vasyl Savchenko, Magdalena Świerczek, Agata Mikołajczyk, Weronika Dziurdziewicz, Karol Polak
  • ASP w Krakowie:dr hab. prof ASP Lech Polcyn, mgr Karol Szafran, Julia Filip, Karolina Lach, mgr Szymon Rejek,
    praca zbiorowa: Antoni Kuźniarz, Julia Filip, Paweł Kudaciak, Karolina Lach, Dominika Szarek)
  • ASP w Łodzi:dr Piotr Gryz, Klaudia Pieniak, prof. Grzegorz Chojnacki, dr Robert Jundo, Ewelina Ostrowska, prof. Piotr Ciesielski, Marta Kosior, dr Krzysztof Guzek, Daria Łuka
  • UA w Poznaniu:prof. Maciej Kurak, mgr Maja Michalska, Anna Nowak, Maria Łukomska, Urszula Chodorowska,