15 września 2023 r. w Zamku Królewskim na Wawelu otwiera się międzynarodowa wystawa „Obraz złotego wieku” zaprojektowana przez dr Adama Orlewicza Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tworzeniu projektu aranżacji ekspozycji wzięły udział  m.in. z absolwentki Wydziału - Agata Rościszewska i Dominika Renusz. Wystawę można oglądać do 15 grudnia 2013.

14 września 2023 królewską rezydencję na Wawelu zapełni blisko czterysta pięćdziesiąt dzieł ukazujących złoty wiek Jagiellonów. Prace zostały sprowadzone z trzynastu państw Europy i Ameryki Północnej.

Wśród nich znajdą się obrazy sprzed pięciu wieków, pochodzące z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych, m.in. z British Library w Londynie, Metropolitan Museum w Nowym Jorku, Luwr w Paryżu, Muzeum Narodowego w Pradze, Livrustkammarten w Sztokholmie czy Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie.

„Obrazująca panoramę złotego wieku – okresu panowania ostatnich królów dynastii Jagiellonów –wystawa zostanie rozlokowana w ponad 20 reprezentacyjnych komnatach na parterze i dwóch piętrach Zamku Królewskiego na Wawelu. Podstawowym założeniem projektowym było prowadzenie „dialogu” – głęboko związanego z ideami renesansowymi. Na wystawie będzie to dialog zarówno sprowadzonych w ogromnej liczbie, świetnych eksponatów z widzem oraz ze sobą nawzajem, jak i takie skonstruowanie wystawy, aby zapewnić dialog form ekspozycyjnych z zastaną architekturą. Renesansowe wnętrza, a zwłaszcza niektóre zachowane w nich oryginalne detale są eksponatami tak samo istotnymi i przekazującymi treść wystawy, jak sprowadzone na wystawę dzieła sztuki. Dlatego architektura ekspozycji w każdej z sal przyjmie odmienną formę, czasem bardziej wyciszając plastycznie otoczenie wokół obrazu, to znów budując bardziej ażurową strukturę dla eksponatów” – wyjaśnia autor projektu wystawy, dr Adam Orlewicz.

Wizualizacje wystawy

„Obraz złotego wieku”. Wystawa