15.09.2023

„PRO MORTE od apokalipsy do Genesis”. Oprowadzanie autorskie Sławomira Marca po wystawie

Kamienna podłoga pokryta datami zapisanymi białą kredą
Do 24 września 2023 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę prowadzącego Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie Sławomira Marca. 21 września o g. 18.00 odbędzie się oprowadzanie autorskie Sławomira Marca po wystawie „PRO MORTE od apokalipsy do Genesis”. Kuratorką wystawy jest Ewa Gorządek.
„Pro morte oznacza miejsce w szpitalach, gdzie uznani za martwych zatrzymywani są jeszcze na kilka godzin. Jak wyznanie bezradności, ale i nadziei po utracie nadziei. Miejsce, gdzie  wszystko może jeszcze się wydarzyć. Obrazy z tego cyklu malowałem pod powiekami od lat. Obrazy przedśmiertne, pośmiertne? Ciągle miałem nadzieję, że mam jeszcze na nie czas. I nagle okazało się, że to już teraz”. Tworzę w nich – czy poprzez nie –  osobistą apokalipsę. Która być może wydarza się już teraz, bezgłośnie i niezauważalnie. Bo oślepliśmy na nią. Bo może nasza ponowoczesna apokalipsa to utrata zdolności pojmowania ostatecznych znaczeń. Obrazy te sytuują się na przecięciu sprzecznych dyskursów i horyzontów – sarkazmu i wzniosłości, przelotności i ostateczności, vanitas i kiczu…" – mówi artysta.

Niestabilna ostateczność

Sławomir Marzec w swojej twórczości rozwija ideę obrazu rozważającego, deliberującego. Obrazu zdolnego myśleć widzialność i sprostać rzeczywistości rozumianej jako dynamiczna złożona wielowymiarowość.

Przez wiele lat tematem jego prac było WSZYSTKO, ale pojmowanej jako ruch między niemożliwą całością a nieostatecznością wszelkiej konkretyzacji. Obecne jego prace sytuują się wobec niestabilnej ostateczności.

Sławomir Marzec

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Kunstakademie Düsseldorf. Prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Jest artystą wizualnym, malarzem, twórcą instalacji, performerem, pedagogiem, autorem tekstów, krytykiem i teoretykiem sztuki.

Prezentował swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Opublikował ponad 250 artykułów z pogranicza teorii i krytyki sztuki, a także  pięć książek (m.in. „Zabobony sztuki najnowszej”, „Sztuka, czyli wszystko. Krajobraz po postmodernizmie”).

„PRO MORTE od apokalipsy do Genesis”
Kuratorka: Ewa Gorządek

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

23 czerwca 2023 – 24 września 2023