11. edycja konkursu „Indeks im. Mariusza Kazany”. Materiały organizatora
Do 19 października – w ramach XI edycji Konkursu ,,Indeks imienia Mariusza Kazany„ – we Lwowie są prezentowane dwie ekspozycje współczesnej grafiki. W Galerii Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki (LNAM) trwa wystawa konkursowa prac Lidii Holosko – laureatki „Indeksu im. Mariusza Kazany” 2023 pt. „Ciało i pole”. Szczególnym wydarzeniem tej edycji konkursu jest wystawa grafik wybitnego polskiego artysty – Krzysztofa Tomalskiego pt. „Stan nieważkości” w Muzeum Narodowym we Lwowie im. A. Szeptyckiego.

4 października została otwarta Wystawa Konkursowa oraz prezentacja projektu artystycznego ubiegłorocznej laureatki Lidii Holosko ,,Ciało i Pole”. W wernisażu uczestniczyli m.in. rektorzy lwowskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, konsul Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, profesorowie z Polski i Ukrainy, wykładowcy i studenci lwowskiej Akademii, zaproszeni goście.

W Muzeum Narodowym we Lwowie 4 października 2024 r. ogłoszono wyniki obrad międzynarodowego Jury Konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany” oraz wręczono nagrody finansowe, ufundowane przez Konsulat Generalny RP we Lwowie:  I miejsce Nadija Uhorczuk, II miejsce Witalina Tokarczuk, III miejsce Julia Jewtuch. Laureatka I miejsca otrzymała również zaproszenie na staż artystyczny do Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

,,Stan nieważkości”. Wystawa grafik Krzysztofa Tomalskiego w Muzeum Narodowym im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie

Do 19 października w Muzeum Narodowym im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie trwa wystawa grafik Krzysztofa Tomalskiego ,,Stan nieważkości”.

,,Krzysztof Tomalski należy do takiego typu artystów, którzy nieustannie poszukują nowych, różnorakich impulsów dla swojej twórczości. Z równym zapałem analizują przeszłość, jak i teraźniejszość, szukają inspiracji w tradycji, ale także starają się testować zupełnie nowe, często zaskakujące rozwiązania. Dzieje się to na różnych poziomach: od procesu twórczego i związanych z nim uwarunkowań technicznych po budowanie własnego systemu znaków wizualnej komunikacji z zewnętrznym światem. […] Wszystkie te elementy budują niezwykle spójną całość. Sprawiają, że prace Tomalskiego intrygują i zachęcają do dłuższej kontemplacji.” Sebastian Dudzik ,,Graficzne pola widzenia i opisywani świata” – piszą organizatorz

Konkurs graficzny ,,Indeks imienia Mariusza Kazany"

Konkurs graficzny ,,Indeks imienia Mariusza Kazany” został ustanowiony w 2012 roku przez Konsula Generalnego RP we Lwowie dla uczczenia pamięci polskiego dyplomaty i miłośnika sztuki, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Do udziału w realizacji Konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany” zostali zaproszeni przedstawiciele: Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Fundacji imienia Mariusza Kazany.

Ideą Konkursu jest rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy, popularyzacja polskiej grafiki oraz promocja i wspieranie młodych twórców ukraińskich. W corocznej rywalizacji w dziedzinie grafiki artystycznej biorą udział studenci i absolwenci  lwowskiej Akademii. Laureat  poza nagrodą finansową otrzymuje zaproszenie na staż artystyczny do uczelni w Polsce.

Realizacja różnorodnych wydarzeń artystycznych związanych z Konkursem sprawiła, że z czasem przekształcił się on w ważny polsko – ukraiński projekt artystyczny, który promuje wybitnych polskich artystów, reprezentujących różne ośrodki graficzne w Polsce, porusza aktualne zagadnienia artystyczne, jest okazją do spotkań i wymiany doświadczeń.

Organizatorzy ,,Indeksu imienia Mariusza Kazany” w Polsce i Ukrainie

Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Lwowska Narodowa Akademia Sztuki, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, Fundacja imienia Mariusza Kazany.

Fundacja imienia Mariusza Kazany

Powstała 29 września 2010 roku, po tragicznej śmierci Mariusza Kazany w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Mariusz Kazana był Dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dyplomatą i miłośnikiem sztuki, autorem wielu projektów promujących polską kulturę i sztukę.

Fundacja podtrzymuje pamięć o Mariuszu Kazanie, kontynuując projekty, których nie zdążył zrealizować. Misją Fundacji jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski poprzez popularyzowanie kultury i sztuki w kraju oraz za granicą i umacnianie międzynarodowej wymiany artystycznej.

11. edycja konkursu „Indeks im. Mariusza Kazany”. Materiały organizatora

11. edycja konkursu „Indeks im. Mariusza Kazany”

„Ciało i pole”. Wystawa konkursowa prac Lidii Holosko – laureatki „Indeksu im. Mariusza Kazany” 2023

Galeria Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki
ul. Kubijowycza 38, Lwów

4 października 2024 o g. 14:00

„Stan nieważkości”. Ekspozycja grafik wybitnego polskiego artysty – Krzysztofa Tomalskiego oraz uroczyste wręczenie nagród laureatom tegorocznej edycji konkursu.

Muzeum Narodowe we Lwowie im. A. Szeptyckiego
Al. Wolności 20, Lwów