Niebiesko-złoty element grafiki
„Indeks imienia Mariusza Kazany 2012 – 2023”. Polsko-ukraiński projekt artystyczny
W dniach 20 – 22 października 2023 roku we Lwowie odbyły się uroczystości związane z finałem X edycji konkursu graficznego ,,Indeks imienia Mariusza Kazany”. Idee przyświecające realizacji konkursu nabrały szczególnego znaczenia wobec koszmaru toczącej się wojny, stały się symbolicznym wyrazem poparcia walczącej Ukrainy.

„Wystawa konkursowa” i ,,Grafiki” Iwana Sawenoka

20 października 2023 roku w Galerii Narodowej Akademii Sztuki we Lwowie odbyło się otwarcie dwóch ekspozycji: ,,Wystawy konkursowej” oraz ,,Grafiki” Iwana Sawenoka – laureata poprzedniego Konkursu.

Uroczystość  poprzedziły obrady międzynarodowego Jury z udziałem profesorów z polskich uczelni: profesora Błażeja Ostoja Lniskiego i profesor Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej z warszawskiej ASP oraz profesora Krzysztofa Tomalskiego z ASP w Krakowie.

Wystawa ,,Indeks imienia Mariusza Kazany 2012- 2023”

22 października 2023 roku w Muzeum Narodowym im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników obrad Jury oraz wręczenie nagród laureatom X jubileuszowej edycji konkursu: Lidii Holosko, Marii Sawko, Arturowi Juzefczykowi.

W ramach głównej nagrody zwyciężczyni Konkursu została zaproszona na staż artystyczny do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydział Grafiki. Wręczeniu nagród towarzyszyło otwarcie wystawy ,,Indeks imienia Mariusza Kazany 2012- 2023” z pracami dotychczasowych laureatów.

,,Obraz Natury”  Błażeja Ostaja Lniskiego  i ,,Curiosity” Agnieszki Cieślińskiej- Kaweckiej

Jednym z głównych celów, realizowanego we Lwowie od jedenastu lat, projektu artystycznego jest prezentacja prac wybitnych polskich artystów. Podczas tegorocznej uroczystości w Muzeum Narodowym we Lwowie odbyło się – z udziałem autorów – otwarcie dwóch indywidualnych ekspozycji: ,,Obraz Natury”  Błażeja Ostaja Lniskiego oraz ,,Curiosity” Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej.

Wernisaż wystawy  „Obraz natury”  poprzedziła ceremonia uhonorowania  Rektora profesora Błażeja Ostoja Lniskiego tytułem doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Gratulujemy zaszczytnego wyróżnienia JM Rektorowi. Jesteśmy dumni i cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tej uroczystości.

Dziękujemy za organizację i zaangażowanie w realizację projektu ,,Indeks imienia Mariusza Kazany” i wszystkich wydarzeń z nim związanych: Konsulatowi RP we Lwowie, Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowemu im. Andreja Szeptyckiego we Lwowie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Konkurs graficzny ,,Indeks imienia Mariusza Kazany"

Konkurs graficzny ,,Indeks imienia Mariusza Kazany” został ustanowiony w 2012 roku przez Konsula Generalnego RP we Lwowie dla uczczenia pamięci polskiego dyplomaty i miłośnika sztuki, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Do udziału w realizacji Konkursu „Indeks imienia Mariusza Kazany” zostali zaproszeni przedstawiciele: Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz Fundacji imienia Mariusza Kazany.

Ideą Konkursu jest rozwijanie polsko-ukraińskiej współpracy, popularyzacja polskiej grafiki oraz promocja i wspieranie młodych twórców ukraińskich. W corocznej rywalizacji w dziedzinie grafiki artystycznej biorą udział studenci i absolwenci  lwowskiej Akademii. Laureat  poza nagrodą finansową otrzymuje zaproszenie na staż artystyczny do uczelni w Polsce.

Realizacja różnorodnych wydarzeń artystycznych związanych z Konkursem sprawiła, że z czasem przekształcił się on w ważny polsko – ukraiński projekt artystyczny, który promuje wybitnych polskich artystów, reprezentujących różne ośrodki graficzne w Polsce, porusza aktualne zagadnienia artystyczne, jest okazją do spotkań i wymiany doświadczeń.

Fundacja imienia Mariusza Kazany

Powstała 29 września 2010 roku, po tragicznej śmierci Mariusza Kazany w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Mariusz Kazana był Dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dyplomatą i miłośnikiem sztuki, autorem wielu projektów promujących polską kulturę i sztukę.

Fundacja podtrzymuje pamięć o Mariuszu Kazanie, kontynuując projekty, których nie zdążył zrealizować. Misją Fundacji jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski poprzez popularyzowanie kultury i sztuki w kraju oraz za granicą i umacnianie międzynarodowej wymiany artystycznej.

Fundacja imienia Mariusza Kazany