„W centrum współczesnego projektowania leży pytanie o odpowiedzialność – zarówno wobec świata, jak i przyszłych pokoleń. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, stajemy przed wyzwaniem tworzenia w sposób, który harmonizuje z zasadami zrównoważonego rozwoju, a jednocześnie odpowiada na dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczeństwa” – mówią organizatorzy konkursu.
REsponsibility
Temat tegorocznej edycji konkursu – „REsponsibility” otwiera szerokie pole do eksploracji i reinterpretacji roli, jaką design może odgrywać w budowaniu świadomej przyszłości. Od Redesignu przez ReUse, Reinvent, Rethink, aż po Recycle – każdy z tych aspektów niesie ze sobą szansę na przemyślenie i odnowienie podejścia do tworzenia.
Konkurs stawia przed uczestnikami zadanie kreatywne i intelektualne. Organizatorzy szukają projektów, które nie będą jedynie komentarzem do zmieniającego się świata, ale staną się odważnym manifestem nowych kierunków w projektowaniu poprzez zastosowania innowacyjnych materiałów, przemyślane koncepcje usług czy zaskakujące procesy produkcji. „Każda praca ma szansę na to, by zainspirować i wywołać dyskusję o tym, jak odpowiedzialne projektowanie może kształtować naszą rzeczywistość” –deklarują organizatory.
„Zachęcamy młode projektantki i projektantów do podjęcia wyzwania „REsponsibility”. To okazja, by pokazać, że design może być nie tylko piękny i funkcjonalny, ale także głęboko odpowiedzialny i refleksyjny. Przyjmijcie to zaproszenie do dialogu, eksperymentu i wspólnej pracy nad projektowaniem, które zmienia świat na lepsze” – mówią Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Jadwiga Husarska-Sobina (Husarska Design Studio).
Rekrutacja do konkursu Young Design 2024 do 3 kwietnia
Partnerem tegorocznej edycji jest Husarska Design Studio na czele z Jadwigą Husarską-Sobiną, która wspólnie z jury wyłoni finalistów oraz głównego zdobywcę prestiżowego Stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej, o wartości 20 000 zł. To nie tylko nagroda finansowa, ale przede wszystkim szansa na uznanie w środowisku profesjonalistów i wsparcie w dalszym rozwoju zawodowym.
Jadwiga Husarska-Sobina
Założycielka Husarska Design Studio (2014). Od 2010 roku aktywnie promuje ekologiczne projektowanie oraz świadomość dotyczącą materiałów oraz potrzeb użytkowników. Absolwentka i konsultantka na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała design w Lahti Institute of Design w Finlandii oraz na MOME w Budapeszcie. Projektowała dla Nowy Styl. Po studiach pracowała jako dyrektor rozwoju produktu Paged Meble. Odpowiada za strategię marek, m.in. Sanswiss, Apus, EgzoTech. Obecnie dyrektor kreatywny The True Green. Z zespołem zajmuje się między innymi: projektowaniem mebli, produktów pod wdrożenia przemysłowe oraz sprzętu medycznego.
Ma na swoim koncie ponad 195 wdrożeń rynkowych w różnych gałęziach biznesu sprzedawanych na całym świecie. Zdobywczyni 5 nagród Red Dot, Good Design Award Japan, Good Design i 2 nagród New York Design Award. Jest doświadczonym menedżerem projektu oraz specjalistką w zakresie tworzenia nowych marek, produktów i zrównoważonego rozwoju. Podczas 4 Design Days została oznaczona tytułem The Best Designer 2024.
Opracowano na podstawie materiałów organizatora.