„Tytuł wystawy ”Między ścianami„ Sylwestra Piędziejewskiego pozwala zobaczyć nowy wizerunek artysty. Jest to pewnego rodzaju gama emocji, sens eksploracji ludzkiej kondycji pomiędzy malarstwem ściennym a malarstwem na płótnie (…). Wystawa pozwoli na kontemplowanie nieuchwytnego źródła radości w sztuce artysty. Uwydatni się – nieskrępowana, wolna od złudzeń, definicji, ograniczeń płótna, więzów ziemi – sztuka. Wartość tego pokazu polega na tym, że być może po raz pierwszy od dawna ujrzymy tak wiosenną sztukę – czyste perpetuum mobile śladów pędzla” – mówi kuratorka, dr Anna Kowalik.
Tekst kuratorski, dr Anna Kowalik (PDF, 97 KB)
Relacje barwne
Obrazy Sylwestra Piędziejewskiego wykonane na różnych podłożach ukazują – jak podkreśla artysta w swojej pracy habilitacyjnej – jego zainteresowanie przestrzenią malarską, formą, kolorem i światłem. Od początku świadomego malowania fascynują go relacje barwne pomiędzy nakładaną farbą, strukturą śladu pędzla i szpachli malarskiej. Skupia się na określaniu znaku malarskiego, na zróżnicowaniu materii oraz przekazie treści poprzez formę, symbol i kształt. Wielokrotnie podchodzi do powierzchni obrazu, zagęszcza kolor i powłokę malarską. Obraz staje się zapisem procesu malowania jako ważnego powodu powstania dzieła.
Źródło
Plamy czy kształty w jego obrazach przywołują symbole, które są dla niego ważne. Stara się je umieszczać w obrazach jako pewnego typu fundament wynikający z autorskich przemyśleń, z ostatnio przeczytanego wiersza czy zainspirowania się jakimś utworem muzycznym lub zjawiskiem atmosferycznym. Nawet jeśli nie jest to wystarczająco czytelne dla odbiorców, artysta chce, aby obraz zawierał „źródło” – początek swego powstania.
„Jestem malarzem drogi. Drogi wypełnionej ciągłymi wewnętrznymi poszukiwaniami, artystycznymi napięciami, drogi znaczonej tysiącami szkiców, setkami realizacji oraz krótszych i dłuższych podróży w przenośnym i dosłownym znaczeniu. Malowanie wpisuje się w moją codzienność, jak inne powtarzalne czynności, ale wśród nich ma wyjątkowe miejsce. Doskonali mnie i wzbogaca.” – mówi artysta.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
Sylwester Piędziejewski
Urodził się w 1966 roku w Gostyninie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego, aneks z malarstwa ściennego u prof. Edwarda Tarkowskiego). Doktor habilitowany w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki (2019). Od roku 1997 pracuje na macierzystym wydziale warszawskiej ASP, gdzie jako profesor uczelni (od 2019) prowadzi Pracownię Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, monumentalnym, akwarelą, rysunkiem, malarstwem ściennym oraz konserwacją polichromii. Autor wielu realizacji malarstwa monumentalnego oraz prac konserwatorskich w Polsce, m.in. w płockiej katedrze, w Izraelu i we Włoszech. Jego prace można oglądać na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie, m.in. w Gdańsku, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Zakopanem, Nowym Sączu czy w Guadalupe w Meksyku, Monselice w Padwie, Bardejov w Słowacji i w Rzymie we Włoszech.
Jest autorem kilkudziesięciu projektów i całościowych realizacji dekoracji malarstwa ściennego obiektów użyteczności publicznej w kraju i za granicą m.in. dla: szkoły w Facen di Pedavena czy na Piazza San Giorgio w Treglio we Włoszech. Organizator krajowych i międzynarodowych spotkań, plenerów, prelekcji, wykładów dotyczących zagadnień technik ściennych, malarstwa sztalugowego i rysunku. Konsultant i współautor renowacji sztandarowych dla polskiej kultury i sztuki dzieł malarstwa ściennego m.in. polichromii w świątyniach w Brochowie i w Żyrardowie, w Bazylice Katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku czy malarstwa ściennego i monumentalnego fryzu Droga w technice sgraffita w kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy. Uczestniczył w pracach konserwatorskich w Tell Amarna (Syria). Kurator wystaw rysunku i malarstwa. Organizuje krajowe i międzynarodowe plenery oraz warsztaty m.in. w Luszynie i Gostyninie oraz w Hildesheim w Niemczech. Autor elementów malarskich scenografii do przedstawienia operowego W.A. Mozarta Thamos King of Egypt dla Opera Circle Cleveland w Stanach Zjedoczonych.
Co, gdzie, kiedy
Płocka Galeria Sztuki,
ul. Henryka Sienkiewicza 36, Płock
16 czerwca – 9 lipca 2023
Kuratorka: dr Anna Kowalik
zdjęcie główne: fragment pracy Sylwestra Piędziejewskiego, prezentowana na wystawie „Między ścianami” w Płocku.