Zawarte w Pałacu Czapskich porozumienie w zakresie realizacji celów i zadań statutowych wszystkich trzech instytucji we wspólnym miejscu promocji podpisali: dr Paulina Florjanowicz – Dyrektorka Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Paweł Jaskanis – Dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz prof. Błażej Ostoja Lniski – Rektor ASP w Warszawie.
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
Zlokalizowana przy Trakcie Królewskim przestrzeń wspólnej promocji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz Akademii sztuk Pięknych w Warszawie jest integralną częścią projektu dotyczącego przebudowy Pałacu Czapskich i jego otoczenia i wpisuje się w cele związane z rewitalizacją tego miejsca.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Jako publiczna uczelnia artystyczna realizuje cele statutowe takie jak: kształcenie studentów_ek w zakresie przygotowania ich do pracy twórczej, zawodowej i naukowej; upowszechnianie osiągnieć nauki i kultury, m.in. poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, informacyjnych, archiwalnych i muzealnych; działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych oraz kształcenie i promowanie kadr naukowych i artystycznych.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Kontynuuje tradycję mecenatu kulturalnego króla Jana III (twórcy wilanowskiej rezydencji królewskiej) i Stanisława Kostki Potockiego (twórcy wilanowskiego muzeum) – działa na rzecz upowszechniania wiedzy z zakresu historii, historii sztuki, edukacji artystycznej, konserwacji dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego. Muzeum upowszechnia i dokumentuje swoje zbiory poprzez działalność wystawienniczą, wydawniczą i edukacyjną oraz prowadzenie programów kulturalnych.
Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów
Jest państwową instytucją kultury powołaną w celu upowszechniania wiedzy o muzeach, muzealiach, zbiorach publicznych i obiektach zabytkowych oraz kształtowania świadomości społecznej w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego. Prowadzi działalność na rzecz rozwoju muzeów i efektywnego wykorzystania ich potencjału. Wspiera działalność edukacyjną muzeów. Popularyzuje historyczne, artystyczne i naukowe wartości muzealiów i zabytków.
Przestrzeń wspólnej promocji
Dla należącego do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie budynku, zlokalizowanego przy Krakowskim Przedmieściu 5, przewidywane są funkcje informacyjno – promocyjne. Jako miejsce ogólnodostępne, zlokalizowane na „szlaku” turystycznym osób zwiedzających stolicę, zaoferuje przyjazną przestrzeń do spotkań, warsztatów, wydarzeń kulturalnych itp. oraz… nowoczesny sklep i otwartą czytelnię wydawnictw wszystkich trzech instytucji.
Powiązane aktualności
-
Współpraca z Europejskim Centrum Artystycznym w Sannikach
14 czerwca 2023 w siedzibie ASP w Warszawie (Pałac Czapskich), z myślą o wspólnym promowaniu sztuki, Akademia nawiązała współpracę z Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. List intencyjny w tej sprawie podpisali: Monika Patrowicz – Dyrektorka Europejskiego Centrum Artystycznego oraz prof. Prot Jarnuszkiewicz – Prorektor ds. współpracy zewnętrznej i Promocji ASP w Warszawie.06.04.2023 -
Wystawy ASP
„Koloryt rozmaitości”. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.
Jeszcze tylko do 11 czerwca w Pałacu Czapskich będzie prezentowana wystawa "Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A". A na niej prace artystów i artystek, których twórczość rozpościera się między (nową) figuracją a abstrakcją, pejzażem natury a pejzażem miasta, baśnią a ikoną, martwą naturą a żywą metaforą, kapizmem a hiperrealizmem, spokojem a dzikością. Wystawa zrealizowana została przez Bank Pekao S.A. przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. 7 czerwca 2023 (środa) o g. 19.00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie Magdaleny Sołtys.06.04.2023