Niestabilna ostateczność
Sławomir Marzec w swojej twórczości rozwija ideę obrazu rozważającego, deliberującego. Obrazu zdolnego myśleć widzialność i sprostać rzeczywistości rozumianej jako dynamiczna złożona wielowymiarowość.
Przez wiele lat tematem jego prac było WSZYSTKO, ale pojmowanej jako ruch między niemożliwą całością a nieostatecznością wszelkiej konkretyzacji. Obecne jego prace sytuują się wobec niestabilnej ostateczności.
Sławomir Marzec
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Kunstakademie Düsseldorf. Prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP. Jest artystą wizualnym, malarzem, twórcą instalacji, performerem, pedagogiem, autorem tekstów, krytykiem i teoretykiem sztuki.
Prezentował swoje prace na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Opublikował ponad 250 artykułów z pogranicza teorii i krytyki sztuki, a także pięć książek (m.in. „Zabobony sztuki najnowszej”, „Sztuka, czyli wszystko. Krajobraz po postmodernizmie”).
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
Co, gdzie, kiedy
„PRO MORTE od apokalipsy do Genesis”
Kuratorka: Ewa Gorządek
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
23 czerwca 2023 – 24 września 2023
wernisaż: 23 czerwca 2023, g. 19.00
oprowadzanie autorskie Sławomira Marca po wystawie „PRO MORTE od apokalipsy do Genesis”: 21 września 2023, g. 18.00