Od 22 września 2023 Fundacja Arton zaprasza na wystawę „Hanna Orzechowska. W relacji” – pierwszą indywidualną ekspozycją prac artystki od 1970 roku. Kuratorki: Luiza Nader – wykładowczyni na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich (WBASK) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Marika Kuźmicz – dziekana WBASK, założycielka Fundacji Arton. Wystawę można oglądać do 18 listopada 2023.
"Przygotowana przez nas wystawa jest pierwszą indywidualną ekspozycją prac artystki od 1970 roku. Koncentruje się ona na problematyce relacji – rozumianych jako związek, współzależność, oddziaływanie na siebie, interakcja z otoczeniem, ze światem. Interesują nas również relacje w innych znaczeniach: sprawozdania z wydarzeń, doświadczeń, a nawet trasy, linii łączności, drogi. Relacje wypełnione miłością, przyjaźnią, znajomościami, uważnością, troską; relacje jako stawanie się wobec innego człowieka w sytuacji otwarcia, wsparcia; twórczość Orzechowskiej jako intensywna relacja z historią sztuki, a także z najbliższym kręgiem jej przyjaciółek i przyjaciół – łódzkimi artystkami i artystami w drugiej połowie lat 40. (m.in. Judytą Sobel, Haliną Olszewską, Władysławem Strzemińskim) – wszystko to składa się na jeden z kluczowych obszarów praktyki artystycznej twórczyni.
Istotne znaczenie mają w tym kontekście również podróż, wyprawa, lot – w kierunkach przyprawiających o zawrót głowy. Wystawa ukazuje rysunki i kolaże podejmujące tematykę więzi z osobami bliskimi i dalekimi, z podmiotami słabymi i silnymi, związków z historią sztuki uosabianą przez Teorię widzenia Strzemińskiego; ruchu, przemieszczania się w czasie i przestrzeni. Wskazujemy momenty, w których Orzechowska dokonuje transgresji widzenia, rozumienia, doświadczania siebie, innych i świata, znajdując m.in. w materii kolaży własny artystyczny idiom ekspresji przeszłości, teraźniejszości i przyszłości"– mówią kuratorki wystawy.

Hanna Orzechowska (1923–2008)

Od drugiej połowy lat 40. do końca lat 70. XX wieku tworzyła unikalne rysunki, malarstwo, tkaniny, kolaże i intermedialne instalacje.

Studiowała w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dyplomy na Wydziale Architektury Wnętrz w 1951 roku i w 1953 roku na Wydziale Włókienniczym), a także w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa, 1953–1955).

Była znakomitą projektantką i dydaktyczką – w latach 1955–1958 pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a od 1957 do 1976 roku uczyła na Wydziale Tkaniny łódzkiej PWSSP. W 1979 roku jej warszawska pracownia została okradziona i podpalona – większość prac uległa zniszczeniu, a te, które przetrwały, noszą na sobie ślady po ogniu.

„Hanna Orzechowska. W relacji”. Wystawa Kuratorki: Luiza Nader, Marika Kuźmicz Współpraca: Adam Parol
Fundacja Arton
ul. Foksal 11/4, Warszawa

czas trwania wystawy: 22 września 2023 – 18 listopada 2023

Serdeczne podziękowania dla Agaty Siecińskiej oraz uczestniczek Laboratorium Muzeum Kobiet 2022/23: Mai Cieślak, Heleny Dondé, Macieja el, Barbary Kupiec, Toli Mielnik, Aminy Olszewskiej, Natalii Popławskiej, Zuzanny Sikorskiej, Marii Sobczak, Łukaszka Staszkiewicza, Natalii Zawadzkiej).
Dofinansowano ze środków M. St. Warszawa

Wydarzenie na Facebooku