Publikacja autorstwa dr Marii Anny Rudzkiej „Zadanie: Forma. Pracownia profesora Tadeusza Breyera w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1923–1939” wypełnia istotną lukę w badaniach nad rzeźbą polską w dwudziestoleciu międzywojennym. Jest też uzupełnieniem ważnej, a mało znanej części historii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Książka jest już w sprzedaży w Showroomie ASP (ul. Krakowskie Przedmieście 5).
Fenomen Pracowni Rzeźby prof. Tadeusza Breyera
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
Autorka postawiła sobie za cel rozpoznanie fenomenu pracowni prowadzonej całe lata przez jednego człowieka, wychowawcę kilku pokoleń często niesłusznie zapomnianych polskich rzeźbiarzy. Na podstawie zachowanych dokumentów, wycinków prasowych i zdjęć archiwalnych odtworzono program pracowni i zadania w niej realizowane oraz udział uczniów Breyera w wystawach krajowych i zagranicznych, a także ich rolę w grupie Kapitol.
Dotarcie do rodzin artystów pozwoliło na zebranie unikalnej dokumentacji i dzięki temu wiele zamieszczonych w książce fotografii dzieł jest publikowanych po raz pierwszy.
Jest to wydanie drugie, zmienione i poprawione – po raz pierwszy książka ukazuje się w formie drukowanej.