Typografia i spiralny element graficzny
PhonoTypo. Warsztaty typograficzne na Wydziale Grafiki, 12—17 marca 2024. Identyfikacja wizualna wydarzenia: Natalia Kubacka, Maryia Lyavitskaya
W dniach 12—17 marca 2024 na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych odbyły się międzynarodowe warsztaty typograficzne PhonoTypo, w efekcie których powstało prawie 100 projektów i ponad 1000 wydruków.

W warsztatach wzięły udział osoby studenckie z La Cambre w Brukseli pod opieką Davida Maurrisena, z KHiO w Oslo pod opieką Ane Thon Knutsen oraz należące do Typograficznego Koła Naukowego „O” Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod opieką Aleksandry Kot.

Wizualne interpretacje słów o nieznanym im znaczeniu

Główną ideą warsztatów było poznanie możliwości zapisu i typograficznej interpretacji słów bazując wyłącznie na analizie ich brzmienia. Osobom biorącym udział w wydarzeniu zostały udostępnione zapisy audio zarejestrowane w oryginalnej formie w językach: polskim, francuskim i norweskim.

Na podstawie przekazów dźwiękowych, korzystając z dostępnego materiału zecerskiego Akademickiej Drukarni Akcydensowej, osoby uczestniczące w warsztatach stworzyły wizualne interpretacje słów o nieznanym im znaczeniu.

Typograficzne możliwości zapisu dźwięku

W ciągu trzech dni intensywnej pracy powstało prawie 100 projektów i ponad 1000 wydruków. Powstałe prace przedstawiają typograficzne interpretacje oparte na brzmieniu słów, ich charakterze i wyobrażonym znaczeniu.

Wspólne działania stworzyły inspirującą przestrzeń do refleksji nad interakcjami międzykulturowymi, szczególnie w kontekście specyfiki i charakterystyki rodzimych języków, jak również nad typograficznymi możliwościami zapisu dźwięku. Wystawa podsumowująca działania warsztatowe została otwarta 16 marca 2024 w Stacji Muranów.

Typografia i spiralny element graficzny

Osoby zaangażowane w organizację i wsparcie dydaktyczne warsztatów: Aleksandra Kot, Aleksandra Stępień, Anna Orlińska, Zbigniew Skrzypczyński (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), Ane Thon Knutsen (KHiO, Oslo) David Maurissen (La Cambre, Bruksela)

Identyfikacja wizualna wydarzenia: Natalia Kubacka, Maryia Lyavitskaya

Organizacja i kuratorstwo wystawy powarsztatowej: Sebastian Murza