Z okazji trzydziestej rocznicy Nagaoka Institute of Design w Japonii, od 8 października w Gallery Màroù będzie prezentowana wystawa “5 International Poster Designers” z udziałem: Petera Bankova, Jumpinga He, Fonsa Hickmanna, Anette Lenz oraz prof. Lecah Majewskiego, związanego z Wydziałem Grafiki prezydenta Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.

Lech Majewski

portret mężczyzny z wąsami w jeansowej koszuli
Lech Majewski

Specjalizuje się w projektowaniu graficznym. Zajmuje się ilustracją, projektowaniem książek, projektowaniem graficznym i muzyką, ale przede wszystkim plakatem. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w pracowni profesora Henryka Tomaszewskiego); wykłada na Wydziale Grafiki oraz innych uczelniach i pracowniach artystycznych na całym świecie.

Lech Majewski  jest laureatem wielu międzynarodowych nagród. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne oraz udział w wielu prestiżowych wystawach i wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą. Był jurorem konkursów i biennale plakatu na całym świecie. Plakat jego autorstwa, zaprojektowany z okazji XVI Międzynarodowego Spotkania Wokalistów Jazzowych w Zamościu, został wybrany jako jeden ze 100 najważniejszych plakatów Europy i Stanów Zjednoczonych powstałych w latach 1945-1990.

Prezydent Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Honorowy profesor w Instytucie Typografii PaTI Paju w Korei. Doktor honoris causa Uniwersytetu J.E. Purkyne w Usti nad Labem w Czechach. Laureat nagrody Sutnara na Uniwersytecie Zachodnioczeskim w Pilźnie w Czechach. Laureat nagrody „Oko Mistrza” na Triennale Plakatu w Trnawie. Odznaczony złotym medalem „Gloria Artis” i medalem „Pro Masovia” za wybitne osiągnięcia artystyczne. Prowadzi własne studio graficzne i muzyczne.

Lech Majewski twierdzi, że „plakat nie zmienia świata – jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia.”

Plakat z geometrycznymi kształtami na betonowej ścianie
Plakat wystawy „5 International Poster Designers” w Japonii, 8 października – 29 listopada 2024, Gallery Màroù, Nagaoka Institute of Design. Materiały organizatora.

“5 International Poster Designers”:
Peter Bankov,
Jumping He,