grafika z jamniczkiem
22 października 2024 o godzinie 16:00 w Galerii P6 na Wydziale Grafiki ASP W Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5 odbędzie się wernisaż wystawy prac prof. Witolda Zaręby z Katedry Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Kuratorami wystawy „Pies Pawłowa” są: prof. Andrzej Węcławski i dr Kamil Zaleski.

Witold Zaręba od 1999 roku zajmuje się grafiką artystyczną. Bada połączenie przestrzeni rzeczywistej z przestrzenią dzieła graficznego. Od roku 2010 tworzy wieloelementowe dzieła graficzne. Poszukuje wielowymiarowości dzieła graficznego. Łączy w swych działaniach plastycznych pierwiastek historyczny i społeczny. Kolekcjonuje i przetwarza fotografię rzemieślniczą oraz XIX wieczne ryciny.

Witold Zaręba

Artysta urodził się  w 1972 roku w  Tarnowskich Górach. Studiował na kierunku Wychowanie plastyczne w WSP w Częstochowie. Dyplom artystyczny zrealizował w Pracowni Druku Wypukłego prof. E. Zawadzkiej w 1999 roku. Przewód doktorski (2007) i habilitacyjny (2019) zrealizował na wydziale Grafiki ASP w Katowicach.

Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Grafiki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademii Śląskiej w Katowicach. Zajmuje się przestrzennym kształtowaniem obrazu graficznego tworzonym w technice druku wypukłego. Autor 20 wystaw indywidualnych. Brał udział w licznych wystawach i konkursach graficznych w kraju i zagranicą.

Wystawy i konkursy graficzne

• Triennale Grafiki Polskiej / BWA / Katowice
  • Próba 1. Kaliskie Biennale Rysunku i Grafiki / Galeria Sztuki im. J. Tarasina
  • XII Konkurs Graficzny im. J. Gielniaka / Muzeum Karkonoskie / Jelenia Góra
  • XI Qadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego / BWA / Olsztyn
  • „A jednak grafika”, Moskwa 20008 / Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie / Moskwa / Rosja
  • 3a Triennale Internazionale D Incisione Gianni Demo – Premio Citta di Chieri 2008 / Sala Esposizioni Polo Culturale / Chieri – Włochy
  • Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków 2009 / Bunkier Sztuki / Kraków
  • International Triennial of Graphic Art Bitola / Bitola/ Macedonia
  • III Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej Gynia 2012 / Pomorski Park Naukowo Technologiczny / Centrum Designu / Gdynia
  • Linolschnitt heute IX / Statlische Galerie / Bietigheim-Bissingen / Niemcy
  • Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków-Stambuł 2013 / Tophane-i Amine Culture & Art. Center Stambuł./ Turcja
  • VII Split Graphic 2015 / Old City Hall / Split / Chorwacja
  • 17e Biennale internationale de la gravure de Sarcelles / Sarcelles Cedex / Francja
  • G 4. Graphic art biennial of Szeklerland / Szeklerland /  Rumunia

Nagrody i wyróżnienia

• Międzynarodowe Triennale Grafiki Kraków 2015, Bunkier Sztuki, Kraków, Nagroda im. Profesora Witolda Skulicza Kraków 2015, ufundowana przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie
  • XIII Konkurs Graficzny im. Józefa Gielniaka, Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra, Wyróżnienie Nagroda Burmistrza Miasta Kowar, 2016

grafika z jamniczkiem
Wystawa prof. Witolda Zaręby „Pies Pawłowa”, Galeria Pracowni nr 6, Wydział Grafiki ASP W Warszawie, wernisaż: 22 października 2024 o godz. 16:00. Grafika: Witold Zaręba.

Wystawa prof. Witolda Zaręby „Pies Pawłowa”

Galeria Pracowni nr 6, Wydział Grafiki ASP W Warszawie
ul. Krakowskie Przedmiecie 5