„Skraj/Am Rand”. Wystawa w Nowym Miejscu

Wystawa „Skraj/Am Rand” jest efektem projektu o tym samym tytule. Prezentuje rezultaty rozważań w formie artystycznych utworów wizualnych (malarstwo, rysunek, fotografia, video, instalacje) na temat współczesnego pejzażu jako konstruktu kulturowego, który koduje znaki przeszłości, może służyć pamiętaniu oraz daje możliwość refleksji nad współczesnością.
Projekt dotyczył badania zbiorowej pamięci dwóch narodów: polskiego i niemieckiego. Polegał na spotkaniu o charakterze sympozjum artystyczno-naukowego, zorganizowanego przez Instytut Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Institut für Kunstpädagogik, Universität Leipzig.
Projekt „Skraj/ Am Rand” był skierowany do artystów i naukowców z Polski i Niemiec. Został zrealizowany w odpowiedzi na zmiany społeczne i związane z nimi postrzeganie przeszłości; skupianie uwagi na apologii własnego cierpienia, zamykanie się w osobnych wizjach historii w poszczególnych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
„Część wyjazdowa sympozjum projektu odbyła się w Michałowicach koło Szklarskiej Poręby. W dniach 17 – 23 września 2023 r. gościł nas Teatr Cinema, niezwykłe miejsce na artystycznej mapie Polski. Analizowaliśmy kwestie pejzażu jako współczesnego tematu w sztuce. Wspólnie doświadczaliśmy pamięci w sposób „krytyczny”, „kolektywny” i „dobry” – w trzystopniowej formule zaproponowanej przez Krzysztofa Czyżewskiego z Fundacji Pogranicze.
Pierwszy, najtrudniejszy, dotyczy spojrzenia na przeszłość uwzględniając nie tylko swoje krzywdy, ale też służąc przeżyciu własnych przewin. Drugi dopuszcza pamięć innych i wspólne przeżywanie pamiętania we wspólnocie. Trzeci służy przyjrzeniu się temu, co dostajemy w wyniku spotkaniu z „obcym”. Punktem odniesienia był pejzaż i historia Kotliny Jeleniogórskiej oraz praktykowanie spotkania na pograniczu kultur, sensów i tradycji” – piszą organizatorzy.
Jarema Drogowski, Alexander i Thalia Frohberg, Sarah Heuer, Maria Kiesner, Verena Landau, Rafał Kowalski, Thomas Lewandowski, Hanna Linowska, Monika Masłoń, Łukasz Niewiadomski, Karol Pałka, Stefan Paruch, Aleksandra Paszko, Mandy Putz, Tobias Rost, Katarzyna Rotkiewicz-Szumska, Agnieszka Rożnowska, Maria Sainz Rueda, Joanna Stasiak, Magdalena Świercz-Wojteczek, Laura Wankiewicz, Andreas Wendt, Florie Windelberg, Anna Wójcik, Nicola Zierhut
„Skraj/Am Rand”. Wystawa
Kuratorzy wystawy: Verena Landau, Stefan Paruch, Andreas Wendt
Opieka teoretyczna projektu: Magdalena Durda, Thomas Klemm, Alicja Kulik, Przemysław Radwański
Nowe Miejsce
Aleje Jerozolimskie 51 lok. 2, Warszawa
wystawa czynna: 10 – 30 maja 2025
wernisaż: 9 maja 2025, godz. 19.00
Projekt sfinansowany z badań statutowych ASP w Warszawie