„Cut’n’sew (I change, undo, repeat)” to niewielka wystawa prac, obrazów powstałych poprzez rozcinanie i zestawianie różnych tkanin, kolorów, powierzchni malowanych faktur, które zostały na nowo ułożone i połączone poprzez zszycie.
Te wszystkie czynności ostatecznie tworzą obraz o pewnym rytmie, temperaturze i wrażeniu dotykowym.
Dostrzegalne linie szycia stanowią konstrukcję, szkielet prac, który przypomina łączenia występujące w przyrodzie, dotykając prac wyczuwamy ich różne faktury, temperatury, złożoność, które nadają nowym zestawieniom osobną sensualność i energię.
Dekonstruowanie i szukanie nowego porządku
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
Sam proces powstawania obrazów, dekonstruowanie i szukanie nowego porządku odnosi się do osobistych przeżyć artystki, jej doświadczenia jako architektki, ale też jej relacji z przyrodą.
Obrazy są pozbawione narracji, są syntezą emocji, chwilowych odczuć, głębokich uczuć autorki. Intuicja, ale też geometra jest metodą na opisanie i oswajanie rzeczywistości.
Kontrastujące ze są kształty, rytmy, zakrzywione linie, intensywność lub bladość koloru budują treść, nadają znaczenie obrazom.
Anna Panek
Malarka i architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistka konkursu Samsung Art Master.
Tworzy obrazy, murale, instalacje powiązane z architekturą. W jej działaniach artystycznych obie dziedziny sztuki są zestawione, a czasami przeciwstawione sobie. Dla Anny Panek architektura stanowi ramę, zdyscyplinowaną, kulturowo określoną formą, natomiast malarstwo jest pierwotne i dzikie, należy do porządku natury. Może swobodnie się rozprzestrzeniać, anektować, zacierać lub przemieniać fizyczne struktury.
Jej prace wystawiane były m.in. w: Galerii Arsenał w Białymstoku, w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace artystki znajdują się w kolekcjach m.in. Banku Polskiego oraz Muzeum Narodowego w Gdańsku. Współpracuje z Galerią lokal_30. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Co, gdzie, kiedy
„Cut’n’sew (I change, undo, repeat)”. Wystawa Anny Panek w Galerii Per libros ad astra
Kurator: prof. Artur Winiarski
Galeria Per libros ad astra
Biblioteka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Pałac Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5
18 maja – 22 czerwca 2024
wernisaż: 18 maja, godz. 17:00
Wystawę można oglądać w godzinach dyżurów bibliotecznych
Powiązane aktualności
-
Tomasz Myjak „Księżyce 2022”. Wystawa w Galerii Per libros ad astra
15 grudnia 2022 o godzinie 18.00 w Galerii Per libros ad astra w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 odbędzie się wernisaż wystawy dziekana Wydziału Scenografii warszawskiej ASP, prof. Tomasza Myjaka pt. "Księżyce 2022". Malowany akrylem i olejem na podłożach wykonanych z żywicy poliestrowej cykl obrazów powstaje od 2019 roku. Zastosowanie nierównych podłoży jest inspirowane cyklem Aleksandra Kobzdeja "Horse cadre".09.05.2024 -
Wystawy ASP
„Wątek podwójny”. Wystawa Elizy Proszczuk w galerii Per libros ad astra
15 listopada 2023 o godzinie 18:00 w galerii Per libros ad astra, mieszczącej się w Bibliotece Głównej ASP w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5, odbędzie się wernisaż wystawy artystki wizualnej, animatorki i edukatorki – Elizy Proszczuk, „Wątek podwójny”. Kuratorem wystawy jest prof. Artur Winiarski.09.05.2024