Konkurs Designers Play Sustain buduje społeczność projektantów tworzących w nurcie upcyklingu. Promuje ich postawy i wzmacnia kompetencje biznesowe środowiska kreatywnego, co ma wspierać skalowalność projektów ekologicznych w modzie.
Kategorie konkursowe: Upcykling w modzie i Ekoprojektowanie Digital-2-AI
W 2025 roku do konkursu mogą zgłaszać się projektanci w dwóch kategoriach: upcykling w modzie (Upcykling Ready-2-Wear) oraz Ekoprojektowanie Digital-2-AI, dotyczące mody opartej o rozwój nowych technologii w wspierających procesy ekoprojektowania.
Na laureatów czekają nagrody finansowe o łącznej wartości 70 tysięcy złotych oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez partnerów konkursu. Finaliści w trakcie konkursu otrzymają dostęp do profesjonalnych szkoleń i spotkań z ekspertami z dziedzin: ekonomii, marketingu, prawa własności intelektualnej, budowania marki oraz specjalny program podnoszący kompetencje cyfrowe i świadome ich wykorzystanie w programowaniu zrównoważonej mody.
Kamienie milowe
1. etap – nabór do konkursu: do 31 stycznia 2025
2. etap – wybór finalistów: do 21 lutego 2025
3. etap – program edukacyjny: od 1 marca do 15 kwietnia 2025
4. etap – Gala Finałowa Designers Play Sustain 2025: 3 czerwca 2025
Cel konkursu
Konkurs ma charakter edukacyjny. Jego celem jest promowanie trendów proekologicznych oraz kształtowanie kompetencji przedsiębiorczych i postaw na rzecz zrównoważonego rozwoju mody cyrkularnej z wykorzystaniem technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji w projektowaniu.
Celem nadrzędnym konkursu jest zbudowanie wizerunku Polski i Warszawy jako lidera w promowaniu mody cyrkularnej i wdrażaniu zrównoważonych rozwiązań w modzie.
Grupa docelowa
Konkurs adresowany jest do wszystkich osób tworzących modę cyrkularną, miłośników odpowiedzialnej mody, upcyklingu i ekoprojektowania oraz kreowania zrównoważonych rozwiązań z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych.
Bezpośrednimi beneficjentami wydarzenia są:
- projektanci mody, którzy tworzą w duchu mody zrównoważonej oraz podejmują działania kreatywne i artystyczne w obszarze projektowania generatywnego (którzy mają ukończone 18 lat) oraz: przedsiębiorcy, producenci, właściciele marek modowych, firm tekstylnych i akcesoriów krawieckich, którzy są zainteresowani lub już wdrożyli zrównoważone rozwiązania do własnych łańcuchów dostaw;
- firmy (niezależnie od branży), które opierają swój rozwój o następujące filary: zielona zmiana, odpowiedzialność, partnerstwa w budowaniu równowagi i społecznej odpowiedzialności w biznesie, wspieranie świadomości konsumenckiej;
- przedstawiciele mediów oraz osoby posiadające osobisty wpływ na wybory społeczne i indywidualne w dziedzinie mody, które korzystając do dostępnych zasięgów własnych opinii
- środowiska naukowe i aktywne, które monitorują stan badań nad wpływem branży tekstylnej, odzieżowej i mody na środowisko naturalne, zasoby i żywe organizmy; które wykorzystując narzędzia badawcze poszukują skutecznych rozwiązań dla minimalizacji wyzwań związanych z odpadami, śladem węglowym i wodnym, który pozostawia moda
Moda przyszłości
Organizatorzy pod pojęciem mody przyszłości rozumieją: modę cyrkularną, ekoprojektowanie i wykorzystywanie zrównoważonych narzędzi i nowoczesnych technologii w służbie budowania równowagi w przemyśle modowym.
Moda cyrkularna
Jak pokazują liczne badania, branże: tekstylna, odzieżowa i mody są jedną z największych gałęzi przemysłu, który posiada negatywny impakt środowiskowy. Moda generuje znaczący ślad węglowy i wodny oraz ogromną liczbę odpadów. Dlatego tak ważne są działania podnoszące świadomość wpływu mody na przyszłość planety i dobrostan jej mieszkańców oraz budowanie różnorodnej społeczności ambasadorówna rzecz mody cyrkularnej, czyli takiej, która od momentu pomysłu do zamknięcia obiegu jest zaprojektowana w sposób przemyślany i odpowiedzialny.
Jury Designers Play Sustain 2025
- Przewodniczący Jury: Mariusz Przybylski
- Moda: Gosia Baczyńska, Robert Kuta, Ksenia Schnaider
- Biznes: przedstawiciel partnera strategicznego VIVE Group
- Nowe technologie: Marlena Woolford, Anna Pietruszka
- Środowisko akademickie: prof. dr hab. Błażej Ostoja Lniski, Rektor ASP w Warszawie, prof. dr. hab. Jolanta Rudzka-Habisiak, ASP w Łodzi
- Ambasadorki zrównoważonego rozwoju: Martyna Zastawna, Barbara Skuła Dąbek, WWF
Co, gdzie, kiedy
Designers Play Sustain 2025. Konkurs dla miłośników mody przyszłości
motyw przewodni konkursu: this transient, unreliable world
on site: Warszawa, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (GalaFinałowa) / live stream on SM
Udział w Gali Finałowej jest bezpłatny (obowiązuje limit miejsc).
Organizator przewidział live stream.
6 grudnia 2024 – 3 czerwca 2025
Partnerzy projektu:
- Reżyser Gali Finałowej: Waldemar Szymkowiak
- Ekspertka w dziedzinie mody przyszłości: Marlena Woolford
- Partner strategiczny: VIVE Group
- Partner europejski: European Fashion Alliance
- Patronat honorowy: Prezydent m.st. Warszawy
Organizator: Fundacja Play Sustain