23 czerwca 2023 o godzinie 19.00 w Domu Holenderskim na warszawskiej Saskiej Kępie odbędzie się wernisaż wystawy prodziekan Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie dr hab. Agnieszki Rożnowskiej-Jasiewicz, profesor uczelni – „Dom, skóra, ubranie”. Otwarciu będzie towarzyszyć performance muzyczno-przestrzenny Marcina Molskiego – „Sonosfera nr 2”, z wykorzystaniem rysunków Agnieszki Rożnowskiej jako partytur graficznych. Kuratorką wystawy jest Inés R. Artola.

„Dom, jego abstrakcyjna projekcja na płaszczyznach, jest punktem wyjścia nowej wystawy Agnieszki Rożnowskiej. Dom analizowany jako skóra jednostki i nie tylko: jako ubranie, które chroni nas na co dzień. Jego plany, reinterpretowane w pracach graficznych artystki, zostają przeniesione na paterny od architektonicznych po tekstylne. Dom i ubranie: ochrona. Dom, który daje nam ciepło i schronienie, jest tu przedstawiony jako to, co nosimy na ciele, co czuwa nad nami, co mówi o nas.

Dom Holenderski, jego plany są interpretowane przez Rożnowską jako kawałki do zszycia, aby dać każdemu przenośny dom za pomocą ubrań, które nie istnieją, które pozostają w abstrakcji planu, w wizualnej kompozycji rysunków. Powieszone pionowo kontrastują z żywym elementem –  człowiekiem, włóczęgą, który nie jest już abstrakcją, ale smutną codziennością. Brak domu, ubrań, tożsamości. Pionowe i poziome, abstrakcyjne i niematerialne w przeciwieństwie do realnego i materialnego, spotykają się między ścianami pokoju, zalewając idee i rzeczywistość, próbując dać schronienie, manifestując swoją obecność poprzez subtelne warstwy czerni i bieli. Niskie i wysokie warstwy, które tworzą, czy nam się to podoba, czy nie, nasze społeczeństwo.

Fotografie, płaszczyzny interpretowane w nałożonych na siebie rysunkach, ciche instalacje, z których wyłaniają się dźwięki i wspomnienia. Tekstury, które przekazują ciepło. Obrazy naładowane przytłaczającym chłodem. Kompozycje, które wdzierają się w przestrzeń, niektóre z nich zamykają się w swojej małej, duszącej rzeczywistości. Dialog z architekturą, wertykalną i horyzontalną esencją nas wszystkich. Z życiem” – pisze kuratorka wystawy Inés R. Artola.

„Dom, skóra, ubranie”. Wystawa Agnieszki Rożnowskiej-Jasiewicz

Dom Holenderski
ul. Katowicka 9, Warszawa

23 czerwca 2023, g. 19.00: wernisaż i performance muzyczno-przestrzenny Marcina Molskiego – „Sonosfera nr 2”,
z wykorzystaniem rysunków Agnieszki Rożnowskiej jako partytur graficznych.

Plakat wydarzenia. W obrazie dominują czarne i szare kolory, tworząc monochromatyczną estetykę.

zdjęcie główne: obraz Agnieszki Rożnowskiej-Jasiewicz prezentowany na wystawie „Dom, skóra, ubranie”.