03.07.2023

dr Martyna Kander i dr Antonina Konopelska ze stypendiami dla wybitnych młodych naukowców

Logo "Minister Edukacji i Nauki"
Decyzją Ministra Edukacji i Nauki dr Martyna Kander z Wydziału Scenografii i dr Antonina Konopelska z Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP znalazły się w gronie tegorocznych laureatów_ek stypendium dla wybitnych młodych naukowców, w kategorii „dziedzina sztuki / sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki”.

Stypendia przyznawane są za wysoki poziom prowadzonych badań, wyróżniający się dorobek naukowy lub artystyczny oraz za udział w projektach. Laureatkom gratulujemy!

Lista tegorocznych stypendystów_ek na stronie MEiN

dr Martyna Kander

Absolwentka Wydziału Sztuki Nowych Mediów i Scenografii ASP w Warszawie (2012). W ramach programu Socrates Erasmus studiowała również w Accademia di Belle Arti w Wenecji. Scenografka i kostiumografka. Pracowała w teatrach dramatycznych (Narodowym w Warszawie, im. S. Jaracza w Łodzi, Dramatycznym w Warszawie, im. L. Solskiego w Tarnowie, im. J. Słowackiego w Krakowie, Miejskim w Gdyni, Powszechnym w Warszawie), lalkowych (Lalka w Warszawie, Arlekin w Łodzi, Guliwer w Warszawie) i operowych (Teatrze Wielkim w Łodzi, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Państwowym Teatrze Muzycznym w Kłajpejdzie, Operze Śląskiej, Operze Nova, Operze na Zamku, Operze Kameralnej, Polskiej Operze Królewskiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni). Laureatka wielu nagród, w tym im. Jana Kiepury w kategorii najlepsza scenografia (w 2017 za „The Turn of the Screw” Brittena; w 2019 za spektakl baletowy „Szeherezada/Medea”; w 2020 za Wieczór baletów polskich), im. A. Pronaszki oraz im J. Moskala w 2016 (obie za scenografię do „The Turn of the Screw” Brittena), im. Teresy Roszkowskiej (2017) oraz im. Leona Schillera (2018). Trzykrotnie otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dr Antonina Konopelska

Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie – studiowała w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej („Kowalni”) prof. Grzegorza Kowalskiego – oraz Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wystaw indywidualnych (m.in. „Liber­tango”, TRAFO, Szczecin, 2018; „The Wax of Poland 3.1”, Galeria Promocyjna, Warszawa, 2018; „Chór / The Choir”, Vienna Woods Gallery, Los Angeles, 2020) oraz uczestniczka wystaw zbiorowych (m.in. „Masquerade”, The Centre for Photography (CFF), Sztokholm, 2012; „Lektury”, galeria Salon Akademii, Warszawa, 2015; „A Process 2.0”, Miesiąc Fotografii w Krakowie, 2016; „Out of Poland”, Arena 1 Gallery, Santa Monica Art Studios, 2019). Stypendia: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2013), Instytutu Adama Mickiewicza (program „Kultura polska na świecie”, 2018, 2020, 2021), Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (Fundusz Popierania Twórczości, 2013–2021). Laureatka Nagrody Artystycznej Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego (2014), finalistka programu DEBUTS! (2015) oraz IN OUT Festival (2019).