19.06.2023

„Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane”. Wystawa dyplomowa i wykład Łukasza Sawickiego

Fragment plakatu wydarzenia. Różnorodne elementy tekstu o różnych kolorach, w tym czerwonym i niebieskim, rozmieszczone są na białym tle.
Od 20 czerwca 2023 w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie będzie prezentowana wystawa „Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane” Łukasza Sawickiego – dyplomanta Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i absolwenta Wydziału Prawa i Administracji UW. Wystawa potrwa do 3 lipca. 28 czerwca o godzinie 18.00 odbędzie się towarzyszący wystawie wykład otwarty Łukasza Sawickiego – „NFT w kontekście prawnym i artystycznym”.

"Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane"

Tytuł wystawy jest zarazem tytułem powieści napisanej przez Łukasza Sawickiego. Opisana przez niego historia równoległego świata stanowi pretekst do komentarza współczesnych zjawisk oraz przemian społeczno-politycznych zachodzących w skali globalnej. „Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane” opisuje świat, gdzie Platon, Ksenofont i Alcybiades zapoczątkowali nowy kult religijny wokół ofiarnej śmierci Sokratesa. Akcja rozgrywa się w Unistycznym Postpaństwie KRK zorganizowanym wokół idei sokratejskiej unii, platońskiej republiki oraz scjentyzmu Saint-Simona. „W związku z prawdopodobnym odkryciem w 1988 roku przez filozoficzno-naukową Radę Omniby, w jej zderzaczach hadronów w Sokratesgrodzie, prawdziwie matafizycznej, subkwantowej Cząsteczki boga, zmienia się status quo, dając sokratesjanom pierwszy, prawdziwie naukowy argument w debacie, zapoczątkowując tym samym postmodernizm o czysto religijnej proweniencji”  – mówi autor.

Metaversum

Dziś, w 2023 roku po Sokratesie, coraz wyraźniejszy staje się fakt, że zbawczy ustrój postmodernistycznego sokratejskiego kapitalizmu (soc-kap), mimo liturgicznych zapowiedzi, jak nie był, tak i nie jest w stanie zapewnić materialnego zbawienia. Rozwój technologii doprowadził do wykształcenia się hiperrynku, który z kolei stwarza hiperrzeczywistość. Świat cyfrowy oraz wytwarzane metaversum doprowadziły do transformacji, zarówno przestrzeni, jak i czasu w ludzkim doświadczeniu. Metaversum cyfryzuje ludzką tęsknotę za zmartwychwstaniem i życiem wiecznym.

Rozwarstwienie multiplikujących się rzeczywistości

Celem części malarskiej dyplomu – realizowanej w pracowni prof. Tomasza Milanowskiego – jest zobrazowanie właśnie tego rozwarstwienia i nawarstwienia multiplikujących się rzeczywistości.
W warstwie malatury, przesunięcie służy zobrazowaniu tego przeniesienia, przesytu, mijania się sensów, rozedrgania pojęcia prawdy, zaburzenia percepcji podmiotowej. Stosowane środki formalne oraz zabiegi warsztatowe służą zbadaniu momentu granicznego pomiędzy figuracją a abstrakcją. Momentu, kiedy to, co figuratywne ulega tak dalekiemu przetworzeniu, że psychologiczne warunki, jakie przypisujemy pojęciu rzeczywistego, zatracają się w akcie percepcji.

Cześć aneksowa dyplomu – wykonana na Wydziale Grafiki w pracowni prof. Andrzeja Węcławskiego– służy objawieniu pierwszego cyfrowego zapisu Cząsteczki boga, odkrytej przez filozoficzno-naukową Radę Omniby w 1988. Jest to także formalna próba uchwycenia drogi od abstrakcji (część aneksowa) – materialnej, wyjawiającej się z chaosu pierwotności do coraz silniej rozpoznawalnej, traumatycznej figuracji (część malarska)

Łukasz Sawicki

Dyplomant Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, absolwent WPiA na Uniwersytecie Warszawskim (2021), finalista konkursu Nowy Obraz Nowe Spojrzenie (2023). W swojej twórczości skupia się na filozoficzono-kulturowych aspektach nowoczesności w zderzeniu z ponowoczesnością, rozwijając przy tym wątki i motywy z napisanej przez niego powieści.

„NFT w kontekście prawnym i artystycznym”. Wykład

Podczas wykładu zostaną omówione następujące zagadnienia i problemy badawcze:

• NFT w kontekście współczesnych uwarunkowań ekonomiczno-społeczno-kulturowych,
  • NFT w ujęciu filozoficznym,
  • Podstawowe kwestie prawne,
  • NFT a utwór,
  • NFT a nowe pole eksploatacyjne,
  • NFT a Droit de suite,
  • NFT a problematyka linkowania,
  • NFT w kontekście naruszeń majątkowych i osobistych praw autorskich.

Identyfikacja graficzna wydarzenia.  Pomarańczowy i turkusowy wzór z promieniami, niebieskie tło z czerwoną linią, tekst w różnych czcionkach, "Łukasz Sawicki" na wykładzie o NFT, 28 czerwca 2023, Muzeum Biegasa, godz. 18:00.

„Milczenie Sokratesa jest stanowczo przeceniane”.
Wystawa dyplomowa Łukasza Sawickiego

Muzeum im. Bolesława Biegasa
Al. Jerozolimskie 51, Warszawa

czas trwania: 20 czerwca – 3 lipca 2023
otwarcie wystawy: 20 czerwca, g. 18.00
czynne: wt 10.00 – 16.00 | śr, czw, pt 12.00 – 18.00
wykład otwarty Łukasza Sawickiego – „NFT w kontekście prawnym i artystycznym”: 28 czerwca o godzinie 18.00

Identyfikacja graficzna: Łukasz Sawicki i Natalia Błędowska

Plakat wydarzenia. Kolaż z obrazami, tekstem, postaciami i logo, m.in. Łukasz Sawicki w Muzeum Biegasa w Warszawie.