07.05.2024

„DUM MUNDUS DURAT. DZIEDZICTWO PÓKI ŚWIAT ISTNIEJE”. Wystawa WIRDS w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Słowa: DUM MUNDUS DURAT ułożone w trzech wierszach, motyw oka po środku; informacje o wystawie
„DUM MUNDUS DURAT. DZIEDZICTWO PÓKI ŚWIAT ISTNIEJE". Wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, 10.05 – 14.07.2024. Identyfikacja graficzna: Keiji Matsumoto
Od 10 maja 2024 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będzie prezentowana wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie: „DUM MUNDUS DURAT. DZIEDZICTWO PÓKI ŚWIAT ISTNIEJE” – w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki. Wystawa potrwa do 14 lipca.

Wystawa prezentuje osiągnięcia kadry Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; została przygotowana zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów z myślą o poszerzaniu recepcji społecznych oraz popularyzacji nowoczesnego i holistycznego podejścia do obszarów związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego.

Artystki i artyści biorący udział w wystawie

Maciej Baran, Gustaw Bołdok, Krzysztof Chmielewski, Marzenna Ciechańska, Antoni Ciężkowski, Joanna Czernichowska, Dorota Dzik-Kruszelnicka, Katarzyna Górecka, Monika Jadzińska, Paweł Marek Jakubowski, Mateusz Jasiński, Magdalena Grenda-Kurmanow, Andrzej Kazberuk, Elżbieta Kołodziejczyk-Macander, Anna Konopko, Monika Korsak-Truszczyńska, Anna Kowalik, Michał Kożurno, Agnieszka Krzemińska-Maciejko, Diana Kułakowska, Kinga Wiktoria Lubarska, Grażyna Macander-Majkowska, Jacek Martusewicz, Rafał Nijak, Łucja Nowak-Wróblewska, Marcin Petrus, Katarzyna Pisarska, Anna Dorota Potocka, Anna Rottau, Janusz Smaza, Monika Stachurska, Monika Supruniuk, Iwona Szmelter, Łukasz Wojtowicz, Izabela Zając, Agnieszka Zambrzycka

Zespół kuratorski: Monika Jadzińska, Iwona Szmelter, Izabela Zając

„Wiedza o przeszłości, jak i osiągnięcia konserwacji-restauracji dzieł sztuki dają bogaty obraz naszej sztuki i cywilizacji. Od wielu dekad kolekcja wilanowska jest znakomitym odzwierciedleniem osiągnięć opieki i konserwacji wspólnej z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (WKiRDS) ASP w Warszawie” – wyjaśniają kuratorki wystawy.

Opieka nad dziedzictwem

Pierwszy ukazał znaczenie opieki nad dziedzictwem Stanisław Kostka Potocki (1755- 1821).
Co ważne, przeistoczył idee w czyn w 1805 roku, gdy udostępnił publiczności swą kolekcję w Pałacu w Wilanowie, pamiętając, że etyka nad zbiorami przewiduje ich upowszechnianie.

Pisał: „(…) w rozmaitych Sztuk zbiorach, które od młodości mojej przedsięwziołem, posiadałem i do dziś dnia posiadam jakiś pomnik w każdym rodzaju znakomitych Sztuk Mistrzów; mianowicie zaś Zbiór Obrazów i Rysunków, które przez tyle lat z niemałym dobierałem nakładem, mogę
sobie pochlebić, że mam pod oczyma nie urojone, jak to często bywa, lecz rzetelne Sztuk wzory, które tym starowniej wybrałem, że [w] Kraju tak ogołoconym jak jest nasz z Miłośników i Znawców Sztuki nie poświęciłem je próżności, lecz własnej nauce i zabawie”.

Póki świat istnieje

„Wilanowska tradycja wnosi na polu dziedzictwa pełne ukazanie jego wartości. Ukazuje to współcześnie łączne pole nauki o dziedzictwie z wieloma dyscyplinami: z historią sztuki, z teorią i praktyką konserwacji, materiałoznawstwem, antropologią, filozofią, prawem, literaturą, polityką, socjologią, psychologią i naukami przyrodniczymi. Wszystkie te składowe istnieją w szerokim spektrum szlachetnej aktywności człowieka dla zachowania jego tożsamości dum mundus durat (łac.) – póki świat istnieje” – mówią kuratorki wystawy.

Wydarzenia w ramach wystawy

• Ekspozycja posterów w Sali Karmazynowej. Pokaz odkryć technologicznych, innowacyjnych i multidyscyplinarnych projektów konserwatorskich na ponad 40 planszach wraz z artefaktami.
  • Ścieżka konserwatorska.Prezentacja realizacji związanych z konserwacją i restauracją dzieł i wnętrz wilanowskiego Pałacu (m.in. Pokoi Chińskich i Myśliwskich, Biblioteki Króla)
  • Warsztaty konserwatorskie(Wil.Lab). Przykładowo – odkrywanie tajemnic warsztatu kopisty, historycznych technik fotograficznych czy porady dotyczące opieki nad kolekcjami prywatnymi.
  • Praktyki studenckie(przestrzenie Muzeum). Możliwość obserwowania studentów podczas pracy – kopiowanie malowideł ściennych oraz badania warstw stratygraficznych (historycznych) ścian Sali Karmazynowej.

„DUM MUNDUS DURAT. DZIEDZICTWO PÓKI ŚWIAT ISTNIEJE” – w połączeniu nauki i sztuki konserwacji-restauracji dzieł sztuki. Wystawa Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

10 maja – 14 lipca 2024