Finisaż 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie

Przestrzeń ekspozycyjna
Kolejna, dwudziesta ósma edycja Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie dobiegła końca. 9 września 2023 w Pałacu Czapskich odbył się finisaż wydarzenia. Wzięło w nim udział blisko dwa i pół tysiąca osób! To kolejny dowód na to, że plakat jest bliski Waszym sercom, a jego święto od lat nieprzerwanie spełnia swoją misję – proponuje szerokiej publiczności przegląd najwybitniejszych plakatów z całego świata.

Finisaż

Gościnią finisażu była Dasha Podoltseva – ukraińska projektantka graficzna i artystka wizualna, tegoroczna zwyciężczyni Konkursu Głównego MBP w Warszawie, która podczas spotkania z publicznością opowiedziała o grafice zaangażowanej na przykładzie własnych projektów (m.in. cyklu „Ukraine_war”), wojnie i problemach światowych w ujęciu tematu graficznego oraz własnej perspektywie tworzenia w sytuacji wojny.

Spotkanie z artystką poprowadził Marcin Władyka – wykładowca na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, twórca plakatów, znaków graficznych, animacji telewizyjnych, grafiki wydawniczej; projektant książek.

W wydarzeniu wzięli udział: prezydent Biennale – prof. Lech Majewski, Jan Edmund Kowalski – prezes Pałac Saski sp. z o.o. – partnera generalnego 28. MBP w Warszawie, przedstawicielka partnerującego Biennale Instytutu Wzornictwa Przemysłowego – prezes Zarządu Agnieszka Wasilewska (wystawa towarzysząca: „Korzenie / Roots”), Edyta Skowrońska – prezes Zarządu Fundacji Station of Art Gallery (wystawy towarzyszące: „Mam kota na punkcie psa”„Miraże – Aneta & Filip Gębscy”) oraz Marta i Henryk Kwiatek z Kwiaciarni Grafiki (wystawa towarzysząca „Wróżby. Karty dla wspólnoty ludzko-nie-ludzkiej”).

9 września miłośnicy i miłośniczki plakatu skorzystali z niepowtarzalnej szansy obejrzenia wystaw 28. MBP i licznie uczestniczyli w dwóch tego dnia oprowadzaniach kuratorskich Mateusza Machalskiego. Dzień umilał nam odbywający się już po raz czwarty w tym sezonie na dziedzińcu ASP w Warszawie Art Piknik – kiermasz prac studenckich i ubrań vintage oraz energetyczny set DJ-a Nata Younga & Friends.

Art Piknik vol. 4

9 września w godzinach 12.00 – 19.00 na Dziedzińcu ASP w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu już po raz czwarty odbędzie się, organizowany przez Elementy i Samorząd Studencki ASP w Warszawie, Art Piknik.

Swoje stoiska zaprezentują studentki i studenci ASP w Warszawie i wystawcy ubrań vintage wyselekcjonowani przez Koty Vintage YARD SALE. Można będzie obejrzeć i kupić: grafiki, rysunki, obrazy, pocztówki, ceramikę, biżuterię, ręcznie malowane ubrania, koszulki ozdobione oryginalnym sitodrukiem i wiele innych intrygujących przedmiotów.

Finisaż 28. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie

9 września 2023

• 12.00 – oprowadzanie kuratorskie Mateusza Machalskiego
  • 12.00 – 19.00 Art Piknik – kiermasz prac studenckich i ubrań vintage
  • 18.00 – „Wojna i problemy światowe – temat graficzny i artystyczna perspektywa Dashy Podoltsevej”.
    Spotkanie z laureatką konkursu główne 28. MBP w Warszawie i prezentacja prac artystki. Spotkanie w języku angielskim poprowadzi Marcin Władyka – wykładowca na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, twórca plakatów, znaków graficznych, animacji telewizyjnych, grafiki wydawniczej; projektant książek. W 2000 roku nagrodzony srebrnym medalem MBP w Warszawie.
  • 20.00 – oprowadzanie kuratorskie Mateusza Machalskiego
  • DJ Nat Young & Friends