17.10.2024

„Historia Henryka IV…” Shakespeare’a z kostiumami prof. Doroty Kołodyńskiej

mężczyzna siedzi na ziemi i patrzy na czaszkę, którą trzyma w wyciągniętej dłoni
„Historia Henryka IV…” Shakespeare’a z kostiumami Doroty Kołodyńskiej, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Fot. Karolina Joźwiak
10 października 2024 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera spektaklu „Historia Henryka IV z opisem bitwy pod Shrewsbury między księciem Henrykiem a lordem Henrykiem Percym wraz z szelmostwami sir Falstaffa” Williama Shakespeare’a.

Twórcami spektaklu są francuscy artyści: reżyser Ivan Alexandre oraz scenograf Antoine Fontaine – autorzy wielu znakomitych międzynarodowych realizacji operowych. Kostiumy do spektaklu zaprojektowała kostiumograf, związana z Wydziałem Scenografii warszawskiej ASP, prof. Dorota Kołodyńska, której asystował absolwent Wydziału – Mateusz Karolczuk.

Czyż świat nie jest teatrem?

„Historia Henryka IV” to opowieść o losach czterech Henryków. W spolaryzowanej Anglii każdy z nich musi wybrać, w którą prawdę wierzyć i po której stanąć stronie, nie zapominając o starej mądrości: „chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Mamy tu dramat historyczny, dramat rodzinny, tragedię jednostki na tle doświadczeń zbiorowości, komedię z rysem farsy, łotrzykowską przygodę, studium moralności i dojrzewana do władzy, kulisy wielkiej polityki. W roli Króla Henryka IV wystąpił Andrzej Seweryn.

Czyż świat nie jest teatrem? W „Historii Henryka IV” doskonale widzimy, że teatr jest całym światem! Szekspirowskie „tu i teraz” zmienia się w uniwersalne wszędzie i zawsze” – czytamy w opisie spektaklu.

mężczyzna ubrany na czarno stoi w snopie światła

„Historia Henryka IV z opisem bitwy pod Shrewsbury między księciem Henrykiem a lordem Henrykiem Percym wraz z szelmostwami sir Falstaffa”

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Duża Scena
ul Kazimierza Karasia 2, Warszawa

premiera: 10 października 2024
czas trwania: 3 godz. 25 min. (1 przerwa)

Autor: William Shakespeare
Przekład: Piotr Kamiński
Reżyseria: Ivan Alexandre
Scenografia: Antoine Fontaine
Kostiumy: Dorota Kołodyńska
Multiperkusja (na żywo): Leszek Lorent
Reżyseria światła: Robert Mleczko
Asystentka reżysera: Florentyna Góralska
Asystent kostiumografki: Mateusz Karolczuk
Tłumacz reżysera: Krzysztof Umiński
Tłumaczka scenografa: Aleksandra Stelmach
Inspicjent/ Asystent reżysera: Philippe Chauvin
Suflerka: Iwona Mierzwa
Suflerka: Małgorzata Ziemak
Producentka wykonawcza: Magda Raczyńska

W obsadzie: Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Dorota Bzdyla, Wojciech Czerwiński, Antoni Danieluk, Sławomir Grzymkowski, Paweł Krucz, Krzysztof Kumor, Michał Kurek, Szymon Kuśmider, Ignacy Liss, Krystian Modzelewski, Dominik Łoś, Antoni Ostrouch, Maksymilian Rogacki, Modest Ruciński, Andrzej Seweryn, Hanna Skarga, Katarzyna Strączek.