Grupa osób na scenie musicalu
Zdjęcie z polskiej prapremiery musicalu „We Will Rock You”, 15 kwietnia 2023, Teatr Muzyczny ROMA. Fot. Krzysztof Bieliński
15 kwietnia 2023 w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma odbyła się polska prapremiera brytyjskiego musicalu „We will Rock You” z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona. Kostiumy do spektaklu zaprojektowała prof. Dorota Kołodyńska z Wydziału Scenografii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Asystentką prof. Kołodyńskiej przy produkcji kostiumów do musicalu była absolwentka Wydziału Scenografii ASP w Warszawie – Barbara Niestrawska.

"We Will Rock You”

Musical „We Will Rock You” po raz pierwszy zaprezentowano na londyńskim West Endzie w roku 2002 i grano go tam nieprzerwanie przez 12 lat. Trafił także do wielu krajów świata – pokazywany był m.in. w Australii, Brazylii, Japonii, RPA i w wielu krajach Europy.

Teatr Muzyczny ROMA przedstawia „We Will Rock You” w autorskiej inscenizacji non-replica reżyserowanej przez Wojciecha Kępczyńskiego. Twórcą polskiego przekładu libretta i tekstów piosenek jest Michał Wojnarowski, a kierownictwo muzyczne spektaklu sprawuje Jakub Lubowicz.

„(…) Dopiero kiedy kostiumy zderzają się ze sceną, mogę ocenić, jak funkcjonują w praktyce – do tej pory na manekinach, a teraz w scenografii, w światłach, z muzyką, a przede wszystkim na aktorach, którzy wcielają je w życie, dodając im swoją osobowość. To jest jak magia. Fascynuje mnie obserwowanie, jak podczas przymiarek aktorzy ulegają metamorfozie. W zetknięciu z kostiumem zaczynają się inaczej poruszać, inaczej chodzą, a nawet mimika im się zmienia – a ja widzę narodziny postaci scenicznej. Jednak najważniejsza będzie konfrontacja z widzami. Wtedy się okaże, czy to wszystko działa czy nie” – opowiadała Dorota Kołodyńska podczas intensywnych przygotować 300 (!) kostiumów do musicalu.

Walka o wolność, miłość i rocka w zglobalizowanym świecie przyszłości

Akcja przedstawienia dzieje się w zglobalizowanym świecie przyszłości. Wszystkimi aspektami życia na iPlanecie, którą dawniej nazywano Ziemią, rządzi jedna potężna korporacja.

Posiadanie instrumentów muzycznych jest zakazane, muzyka jest bowiem wyrazem niepożądanego indywidualizmu. Kilkoro buntowników, którzy w tajemnicy kultywują pamięć o przeszłości, nie chce pogodzić się z tak ponurą egzystencją i podejmuje walkę o wolność, miłość i rocka!

„We Will Rock You to znakomita okazja, by usłyszeć piosenki QUEEN w nieznanym kontekście, odkryć nowe znaczenia i świeże, pełne energii brzmienia takich przebojów jak m.in.: ”I Want To Break Free„, ”Radio Ga Ga„, ”We Are The Champions, „Bohemian Rhapsody”, „Killer Queen” czy tytułowy utwór „We Will Rock You” – zachęca Teatr Muzyczny ROMA.

„We Will Rock You”. Musical

autor sztuki: Ben Eliot