9 grudnia 2022 godzinie 18.00 na Lodowisku MOSiR w Dębicy odbędzie się performans Doroty Kozieradzkiej – artystki, łyżwiarki i wykładowczyni z Wydział Sztuki Mediów ASP w Warszawie pt. „Lekcja rysunku na lodzie”. Projekt z udziałem zawodniczek i zawodników UKS Mors Dębica, we współpracy z trenerką Marią Mordarską-Jankowską, odbywa się w ramach 19. Festiwalu Sztuki ArtFest 2022 im. Bogusława Wojtowicza. Po performansie odbędzie się spotkanie z twórcami. Wydarzenie organizuje BWA Tarnów. ASP w Warszawie jest partnerem wydarzenia.

Co mają ze sobą wspólnego łyżwiarstwo figurowe i rysunek?

W projekcie „Lekcja rysunku na lodzie” Dorota Kozieradzka – artystka, łyżwiarka i wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie wraz z zawodniczkami i zawodnikami Uczniowskiego Klubu Sportowego Mors Dębica wykona serię sekwencji choreograficznych, a następnie – na podstawie pozostawionych przez łyżwiarzy śladów – zrealizuje wielkoformatowy rysunek na tafli lodowiska. Finalna forma kolektywnego dzieła sztuki będzie nacechowana przez wykonawców – nieprzewidywalny czynnik ludzki, błędy i niedoskonałości, które w łyżwiarstwie nie są pożądane. „Analogiczne zjawiska w sztukach wizualnych traktujemy jako wartościowe i nazywamy je ekspresją” – mówi artystka.

„W łyżwiarstwie figurowym, każdy element ma swoją nazwę i odpowiadający mu rysunek mający formę wektorów. Prawidłowa i dobrze skoordynowana praca ramion, głowy i nóg przynosi zaplanowany efekt, natomiast błędy odzwierciedlają się w rysunku, odkształcając go w niepożądany sposób lub przerywają jego ciągłość upadkiem” – mówi artystka.

Działanie na lodowisku MOSiR Dębica jest rozszerzeniem projektu „Olympic Charmer” w Wenecji, który Dorota Kozieradzka prezentowała na głośnej wystawie „Force Field”, Festiwalu Interphoto w Białymstoku, Galerii Pauza w Krakowie oraz na wystawie „Poza granicami sztuki” w Spectra Art Space w Warszawie. Od kilku lat w programie Festiwalu Sztuki ArtFest znajdują się wydarzenia, które BWA Tarnów organizuje poza siedzibą galerii oraz poza granicami Tarnowa, zapraszając do współpracy ciekawe osoby, miejsca i instytucje. Wydarzenie w Dębicy nie jest organizowane przypadkowo. Dębica leży w historycznej Małopolsce, w latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa tarnowskiego. Tarnowskie Biuro Wystaw Artystycznych miało w Dębicy swój oddział. Choć dziś oba miasta leżą w innych województwach, to nadal są sobie kulturowo bliskie.

Dorota Kozieradzka

Malarka, fotografka, twórczyni projektów interdyscyplinarnych. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych (2007) oraz Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi (2021). Współtwórczyni intermedialnych projektów realizowanych w duecie z Michałem Szuszkiewiczem, takich jak: „Fontainebleau” (2009), „Legenda” (2011) „Neue Gebiete” (2015), „Czas jest najprostszą rzeczą” (2022). Autorka i uczestniczka ponad pięćdziesięciu wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Spectra Art Space, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Miasta Łodzi, Galerii BWA w Zielonej Górze, Galerii BWA Wrocław, Galeria Ego, Galeria Propaganda, Galeria Program, Galeria Wizytująca, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Galeria Stroboskop, Muzeum Junge Kunst we Frankfurcie, w Galerii Cydoniaw Dallas (USA). Od 2019 roku wykłada na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą, m.in. Muzeum Warszawy, Dietricha Mateschitza, Luciano Benettona: Imago Mundi Collection, Kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich oraz Starak Collection.

„Lekcja rysunku na lodzie”. Performans łyżwiarski Doroty Kozieradzkiej
Współpraca: Maria Mordarska-Jankowska (trenerka UKS Mors Dębica)

Lodowisko MOSiR, ul. Piłsudskiego 19, Dębica

9 grudnia 2022, g. 18.00