O czym śpiewają ptaki w centrum Warszawy? Jak smakują minerały?
Wydarzenie łączy spektrum działań artystycznych – instalacje dźwiękowe i zapachowe, tworzenie mozaiki, wyrobów z gliny i jadalnych rzeźb, performatywne czytanie opowiadań napisanych na podstawie historii przekazanych autorkom przez pracowników_czki Muzeum Ziemi. Nie zabraknie znamiennych dla lokalnego ekosystemu elementów natury: roślin, kamieni i warszawskiej gliny.
„Pępek Ziemi” to zaproszenie do wspólnej eksploracji warszawskiej Skarpy. Tworząc wydarzenie, chcieliśmy aby instytucja stała się tymczasowym centrum ziemi, punktem zerowym na mapie czy wręcz globalnym para-państwem. Niech Muzeum stanie się na chwilę Pępkiem Ziemi!" – mówią organizatorki.
Harmonogram
15.00 – 17.00 Uziemienie. Intuicyjne lepienie
Wspólnie odkryjemy medium samodzielnie wydobytej gliny, kładąc nacisk na kontakt z materiałem i proces tworzenia, a nie na efekt końcowy.
16.00-16.45 Korzenie skarpy
Oprowadzanie po skarpie.
17.00 – 18.00 Opowieści ziemi
Performatywne czytanie opowiadań napisanych na podstawie historii przekazanych autorkom przez pracownice i pracowników Muzeum Ziemi.
A ponadto:
- Mozaika w ogrodzie. Wspólnie z gośćmi Muzeum stworzone zostaną mozaiki z wykorzystaniem kamieni z kolekcji Muzeum Ziemi oraz prywatnych zbiorów.
- Instalacja dźwiękowa eksplorująca akustykę naturalnych otworów i wgłębień drzewnych
- Pomruki Skarpy – odnowa biologiczna z wykorzystaniem występujących na skarpie dźwięków natury i miasta
- Wystawka Kamieni Osobistych
- Wystawa eteryczna: „Zapachy Ziemi”
Organizatorki zachęcają do skosztowania jadalnych, własnoręcznie przygotowanych rzeźb – Minerałów, skorzystania z KAMIENNIKA – przewodnika po kamieniach i minerałach znajdujących się w Muzeum Ziemi oraz obejrzenia Flagi dla Muzeum Ziemi autorstwa Dobromiły Hady-Jasikowskiej. Będzie można również zapoznać się z zinem – „wizualnym przewodnikiem po cmentarzu owadów, kamiennej uczcie, wróżkach- zębuszkach dinozaurów, mitycznych kwiatach paproci, mamucich fryzurach, komunie graptolitów, zwierzęcych oczach, krwawych kamieniach, jaspisie krokodylim, ceremonii wytopienia pierwszej siarki w Polsce, macicach perłowych i wielu innych kamieniach i stworzeniach z kolekcji Muzeum Ziemi”– mówią organizatorki.
Co, gdzie, kiedy
„Pępek ziemi”. Wydarzenie organizowane przez osoby studenckie z Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie przy współpracy z Muzeum Ziemi.
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
aleje Na Skarpie 27, Warszawa
4 czerwca 2023, g. 14.00 – 18.00
Powiązane aktualności
-
„Małgorzata Potocka”. Wystawa Fundacji Arton
Od 15 lipca do 16 września 2013 w siedzibie Fundacji Arton w Warszawie będzie prezentowana wystawa poświęcona aktorce, reżyserce, producentce filmowej i artystce wizualnej – Małgorzacie Potockiej. Kuratorką wystawy "Małgorzata Potocka" jest Dziekana Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP – dr Marika Kuźmicz.28.05.2023 -
„P.S. Warunkiem uczestnictwa jest praca twórcza”. Mikrohistorie plenerów w Osiekach
Od 13 czerwca w Fundacji Arton przy ul. Foksal w Warszawie będzie prezentowana wystawa „P.S. Warunkiem uczestnictwa jest praca twórcza”, czyli Mikrohistorie plenerów w Osiekach. Ekspozycję przygotowały osoby studenckie II roku I st. Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie, we współpracy z Fundacją Osieki im. Jerzego Fedorowicza i Ludmiły Popiel, z okazji 60. rocznicy inauguracji plenerów w Osiekach. Opieka merytoryczna: dr hab. Agnieszka Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS, dr Marika Kuźmicz, Dziekana WBASK.28.05.2023