29.05.2023

„Wzornik alternatywnych symboli śmierci” wyróżniony w Konkursie „Najpiękniejsze Polskie Książki 2022”

Czarna okładka książki. Biały tytuł, w jego tle czerwone koło
„Wzornik alternatywnych symboli śmierci” autorstwa dr Kuby Marii Mazurkiewicza, wykładowcy Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie, otrzymał wyróżnienie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2022. Redakcja: dr Piotr Puldzian Płucienniczak. Premiera książki miała miejsce 31 października 2022 w ramach Szkoły Umierania Extra w Komunie Warszawa.

„Pogrzeb jest wyjątkowo skonwencjonalizowanym rytuałem. Charakter wydarzenia zazwyczaj nie odpowiada stylowi życia zmarłej osoby. Brakuje nam stylów śmierci skorelowanych ze stylami życia. Drobnym krokiem w stronę indywidualizacji obrzędowości funeralnej jest zestaw alternatywnych symboli śmierci i żałoby. Książeczka zawiera ich solidny pakiet. Niektórym towarzyszy refleksja zaproszonych bliskich oraz dalszych”.

Udział wzięli i wzięły: Emi Buchwald, Maciej Buchwald, Inga Cendrowicz, Mikołaj Chylak, Michał Drabik, Hubert Francuz, Sara Francuz, Anja Franczak, Małgorzata Gurowska, Maciej Januszewski, Piotr Kieżun, Andrzej Krauze, Gabriel Krauze, Radek Łukasiewicz, Hanna Mazurkiewicz, Jonasz Mazurkiewicz, Janek Owczarek, Jędrek Owsiński, Katarzyna Roj, Anna Siekierska, Agata Szydłowska, Paweł Sysiak, Maryna Tomaszewska, Konrad Trzeszczykowski, Łukasz Walendziuk, Jan Wiśniewski i Jarek Ważny.

Wydawnictwo Dar Dobryszyc

Antydochodowe wydawnictwo artystyczno-krajoznawcze. Oficynę założył Piotr Puldzian Płucienniczak – artysta i socjolog. Wykładowca na Wydziale Badań Artystycznych ASP w Warszawie. Wychował się w Dobryszycach, Częstochowie i Krakowie. Autor „Logotypów Radomia” i „Mazowieckiego szlaku gastronomii, tłumacz „Pikla dla Wiedzących”. Przyjaciel strategiczny: Kuba Maria Mazurkiewicz – projektant i artysta. Wykładowca na Wydziale Badań Artystycznych ASP w Warszawie. Pochodzi z Dąbrowic. Autor „Wzornika alternatywnych symboli śmierci”.

„Wzornik alternatywnych symboli śmierci”
autor: dr Kuba Maria Mazurkiewicz
redakcja: dr Piotr Puldzian Płucienniczak