4 czerwca 2023 w godzinach 14.00 – 18.00 w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbędzie się zorganizowane przez osoby studenckie Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP wydarzenie artystyczne – „Pępek Ziemi”. Wstęp wolny.

O czym śpiewają ptaki w centrum Warszawy? Jak smakują minerały?

Wydarzenie łączy spektrum działań artystycznych – instalacje dźwiękowe i zapachowe, tworzenie mozaiki, wyrobów z gliny i jadalnych rzeźb, performatywne czytanie opowiadań napisanych na podstawie historii przekazanych autorkom przez pracowników_czki Muzeum Ziemi. Nie zabraknie znamiennych dla lokalnego ekosystemu elementów natury: roślin, kamieni i warszawskiej gliny.

„Pępek Ziemi” to zaproszenie do wspólnej eksploracji warszawskiej Skarpy. Tworząc wydarzenie, chcieliśmy aby instytucja stała się tymczasowym centrum ziemi, punktem zerowym na mapie czy wręcz globalnym para-państwem. Niech Muzeum stanie się na chwilę Pępkiem Ziemi!" – mówią organizatorki.

15.00 – 17.00  Uziemienie. Intuicyjne lepienie
Wspólnie odkryjemy medium samodzielnie wydobytej gliny, kładąc nacisk na kontakt z materiałem i proces tworzenia, a nie na efekt końcowy.

16.00-16.45  Korzenie skarpy
Oprowadzanie po skarpie.

17.00 – 18.00  Opowieści ziemi
Performatywne czytanie opowiadań napisanych na podstawie historii przekazanych autorkom przez pracownice i pracowników Muzeum Ziemi.

A ponadto:

• Mozaika w ogrodzie. Wspólnie z gośćmi Muzeum stworzone zostaną mozaiki z wykorzystaniem kamieni z kolekcji Muzeum Ziemi oraz prywatnych zbiorów.
  • Instalacja dźwiękowa eksplorująca akustykę naturalnych otworów i wgłębień drzewnych
  • Pomruki Skarpy – odnowa biologiczna z wykorzystaniem występujących na skarpie dźwięków natury i miasta
  • Wystawka Kamieni Osobistych
  • Wystawa eteryczna: „Zapachy Ziemi”

Organizatorki zachęcają do skosztowania jadalnych, własnoręcznie przygotowanych rzeźb – Minerałów, skorzystania z KAMIENNIKA – przewodnika po kamieniach i minerałach znajdujących się w Muzeum Ziemi oraz obejrzenia Flagi dla Muzeum Ziemi autorstwa Dobromiły Hady-Jasikowskiej. Będzie można również zapoznać się z zinem – „wizualnym przewodnikiem po cmentarzu owadów, kamiennej uczcie, wróżkach- zębuszkach dinozaurów, mitycznych kwiatach paproci, mamucich fryzurach, komunie graptolitów, zwierzęcych oczach, krwawych kamieniach, jaspisie krokodylim, ceremonii wytopienia pierwszej siarki w Polsce, macicach perłowych i wielu innych kamieniach i stworzeniach z kolekcji Muzeum Ziemi”– mówią organizatorki.

„Pępek ziemi”. Wydarzenie organizowane przez osoby studenckie z Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie przy współpracy z Muzeum Ziemi.

Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
aleje Na Skarpie 27, Warszawa

4 czerwca 2023, g. 14.00 – 18.00

Zaproszenie na wystawę. Napis Pępek ziemi, w tle dwa nałożone zbliżenia trawnika. Ma jednym z nich oczko wodne z odbijającymi się od powierzchni promieniami słońca