grafika z dominującym czarnym elementem abstrakcyjnym plus informacje na kolorowym tle
PLĄS x ASP W WARSZAWIE, Dancing w Pałacu Czapskich vol. 3, 10 sierpnia 2023. Identyfikacja wizualna: Mateusz Machalski
Trzecia w tym sezonie odsłona kultowego dancingu w Pałacu Czapskich odbędzie się 10 sierpnia 2024 przy Krakowskim Przedmieściu 5. Ducha przedwojennej stolicy przywoła Warszawska Orkiestra Sentymentalna, zaś DJ Afrofonik z pałacowego balkonu zapoda: rytmy latynoamerykańskie, disco z Bliskiego Wschodu, muzykę brazylijską i funk. Start: 19:00.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół, który z pasją ożywia ducha przedwojennej Warszawy. Od 2015 roku grają zapomniane szlagiery, wzruszające walce, namiętne tanga i porywające foxtroty, udowadniając, że muzyka sprzed niemal stu lat wciąż może bawić i poruszać serca. Tanecznie, lekko i pomysłowo, ale z szacunkiem do przedwojennych aranży i warszawskiej muzycznej historii.

• Gabriela Mościcka – śpiew, akordeon
  • Lena Nowak – klarnet
  • Kazimierz Nitkiewicz – trąbka
  • Jakub Fedak – wibrafon
  • Łukasz Owczynnikow – kontrabas
  • Mateusz Kowalski – perkusjonalia
  • Krzysztof Baranowski – mandolina, gitara

DJ Afrofonik

DJ Afrofonik (Bartek Krysiak), czyli połowa popularnego duetu “Funk Invaders” uraczy nas taneczną muzyką z różnych zakątków świata. Rytmy latynoamerykańskie, disco z Bliskiego Wschodu, muzyka brazylijska i funk – wszystko z oryginalnych płyt winylowych.

Dj, muzyk, kolekcjoner płyt winylowych. W swoich setach umiejętnie przeplata różne style takie jak: funk, afrofunk, soul, afrobeat, latino, rap i inne byle były z tak zwanym groovem. Jego miksy rozruszają nawet najbardziej zagorzałych „podpieraczy” ścian. Związany z kolektywem „UAWW we love afrobeat”, Funk Invaders i Funky Freak’s.

Pląsem po wystawie

Przed rozpoczęciem dancingu, o 18:30, serdecznie zapraszamy do Pałacu Czapskich na zorganizowane zwiedzanie wystawy – „UpComing 2023. Wybrane Dyplomy ASP w Warszawie. Handle with care”. Wystawa stanowi przegląd młodej sztuki autorstwa zeszłorocznych absolwentów i absolwentek Akademii.
Prowadzenie: Katarzyna Urbańska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, wykładowczyni

“ASP WAW’44”. Wystawa na dziedzińcu Pałacu Czapskich

„ASP WAW’44” – Studenci i wykładowcy ASP w Powstaniu Warszawskim. Wystawa na dziedzińcu Pałacu Czapskich, 1 sierpnia – 2 października 2024. Identyfikacja graficzna: OKIOKI Studio

Na dziedzińcu Pałacu Czapskich jest prezentowana wystawa poświęcona studentom i wykładowcom warszawskiej  ASP, uczestniczącym w Powstaniu Warszawskim – “ASP WAW’44”.

W czasie Powstania Warszawskiego muzyka i piosenka pełniły szczególną funkcję. Pozwalały odetchnąć i zapomnieć o wojennej rzeczywistości. Jednoczyły, podnosiły na duchu i zagrzewały do walki. Mieczysław Fogg, ps. „Ptaszek” (pełniący służbę w VI Oddziale Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK) podczas powstania wziął udział w ponad 100 koncertach dla ludności cywilnej i wojska! Na Powiślu działał również teatrzyk lalkowy, o którym wspominamy na wystawie.

Pani Maria Diatłowicka  wspomina:  „Trzeba powiedzieć, że w ogóle natenczas życie kulturalne po prostu kwitło. Było masę informacji na temat tego, co się odbędzie, kiedy się odbędzie i cała ulica była zalepiona różnego rodzaju takimi informacjami, plakatami i tak dalej. (…) Na szczycie tego gruzowiska była jakby platforma z gruzu i tam się odbywały msze święte i koncerty. Ja byłam tam trzy razy na koncertach chyba i w każdym razie zapamiętałam występy Mieczysława Fogga, które były bardzo poruszające i zgromadziły tłumy. Śpiewał Fogg, śpiewali zebrani ludzie, wszyscy płakali.” (relacja z Archiwum Historii Mówionej – Muzeum Powstania Warszawskiego).

Dzisiaj możemy posłuchać przebojów z okresu międzywojennego, których zapewne słuchali  powstańcy, szukając chwili wytchnienia w walczącej stolicy. Nauczyli nas nie tylko jak walczyć, ale też jak żyć z pasją, cieszyć się z życia, żyć w pełni.

Cafe Pląs

Kawiarnia w mokotowskiej Królikarni, która od początku działalności organizuje dancingi przy muzyce na żywo. Ideą międzypokoleniowych potańcówek, zwanych Pląsami, są: egalitarność, brak oceny, ciepło i życzliwość.

Pałac Czapskich

Położony przy Krakowskim Przedmieściu 5 odrestaurowany Pałac Czapskich to główna siedziba Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – największej uczelni artystycznej w Polsce. Odbywają się tam wystawy, wydarzenia kulturalne i edukacyjne, promujące środowisko warszawskiej Akademii.

PLĄS x ASP W WARSZAWIE
Dancing w Pałacu Czapskich vol. 3

Warszawska Orkiestra Sentymentalna
DJ Afrofonik

Dziedziniec Pałacu Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

10 sierpnia 2024, g. 19:00 – 23:30

identyfikacja wizualna: Mateusz Machalski

Podczas wydarzenia fotograf będzie robił zdjęcia. Jeżeli Państwo nie wyrażają zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, prosimy o zgłoszenie tego do organizatora: koordynatorki – Viktorii Stetsiuk viktoriia.stetsiuk@cybis.asp.waw.pl
lub bezpośrednio do fotografa.

Relacja fotograficzna z Dancingu w Pałacu Czapskich, 10 sierpnia 2024. Fot. Maciej Welk