Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół, który z pasją ożywia ducha przedwojennej Warszawy. Od 2015 roku grają zapomniane szlagiery, wzruszające walce, namiętne tanga i porywające foxtroty, udowadniając, że muzyka sprzed niemal stu lat wciąż może bawić i poruszać serca. Tanecznie, lekko i pomysłowo, ale z szacunkiem do przedwojennych aranży i warszawskiej muzycznej historii.
- Gabriela Mościcka – śpiew, akordeon
- Lena Nowak – klarnet
- Kazimierz Nitkiewicz – trąbka
- Jakub Fedak – wibrafon
- Łukasz Owczynnikow – kontrabas
- Mateusz Kowalski – perkusjonalia
- Krzysztof Baranowski – mandolina, gitara
DJ Afrofonik
DJ Afrofonik (Bartek Krysiak), czyli połowa popularnego duetu “Funk Invaders” uraczy nas taneczną muzyką z różnych zakątków świata. Rytmy latynoamerykańskie, disco z Bliskiego Wschodu, muzyka brazylijska i funk – wszystko z oryginalnych płyt winylowych.
Dj, muzyk, kolekcjoner płyt winylowych. W swoich setach umiejętnie przeplata różne style takie jak: funk, afrofunk, soul, afrobeat, latino, rap i inne byle były z tak zwanym groovem. Jego miksy rozruszają nawet najbardziej zagorzałych „podpieraczy” ścian. Związany z kolektywem „UAWW we love afrobeat”, Funk Invaders i Funky Freak’s.
Pląsem po wystawie
Przed rozpoczęciem dancingu, o 18:30, serdecznie zapraszamy do Pałacu Czapskich na zorganizowane zwiedzanie wystawy – „UpComing 2023. Wybrane Dyplomy ASP w Warszawie. Handle with care”. Wystawa stanowi przegląd młodej sztuki autorstwa zeszłorocznych absolwentów i absolwentek Akademii.
Prowadzenie: Katarzyna Urbańska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, wykładowczyni
“ASP WAW’44”. Wystawa na dziedzińcu Pałacu Czapskich
Na dziedzińcu Pałacu Czapskich jest prezentowana wystawa poświęcona studentom i wykładowcom warszawskiej ASP, uczestniczącym w Powstaniu Warszawskim – “ASP WAW’44”.
W czasie Powstania Warszawskiego muzyka i piosenka pełniły szczególną funkcję. Pozwalały odetchnąć i zapomnieć o wojennej rzeczywistości. Jednoczyły, podnosiły na duchu i zagrzewały do walki. Mieczysław Fogg, ps. „Ptaszek” (pełniący służbę w VI Oddziale Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK) podczas powstania wziął udział w ponad 100 koncertach dla ludności cywilnej i wojska! Na Powiślu działał również teatrzyk lalkowy, o którym wspominamy na wystawie.
Pani Maria Diatłowicka wspomina: „Trzeba powiedzieć, że w ogóle natenczas życie kulturalne po prostu kwitło. Było masę informacji na temat tego, co się odbędzie, kiedy się odbędzie i cała ulica była zalepiona różnego rodzaju takimi informacjami, plakatami i tak dalej. (…) Na szczycie tego gruzowiska była jakby platforma z gruzu i tam się odbywały msze święte i koncerty. Ja byłam tam trzy razy na koncertach chyba i w każdym razie zapamiętałam występy Mieczysława Fogga, które były bardzo poruszające i zgromadziły tłumy. Śpiewał Fogg, śpiewali zebrani ludzie, wszyscy płakali.” (relacja z Archiwum Historii Mówionej – Muzeum Powstania Warszawskiego).
Dzisiaj możemy posłuchać przebojów z okresu międzywojennego, których zapewne słuchali powstańcy, szukając chwili wytchnienia w walczącej stolicy. Nauczyli nas nie tylko jak walczyć, ale też jak żyć z pasją, cieszyć się z życia, żyć w pełni.
Cafe Pląs
Kawiarnia w mokotowskiej Królikarni, która od początku działalności organizuje dancingi przy muzyce na żywo. Ideą międzypokoleniowych potańcówek, zwanych Pląsami, są: egalitarność, brak oceny, ciepło i życzliwość.
Pałac Czapskich
Położony przy Krakowskim Przedmieściu 5 odrestaurowany Pałac Czapskich to główna siedziba Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – największej uczelni artystycznej w Polsce. Odbywają się tam wystawy, wydarzenia kulturalne i edukacyjne, promujące środowisko warszawskiej Akademii.
Co, gdzie, kiedy
PLĄS x ASP W WARSZAWIE
Dancing w Pałacu Czapskich vol. 3
Warszawska Orkiestra Sentymentalna
DJ Afrofonik
Dziedziniec Pałacu Czapskich
ul. Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa
10 sierpnia 2024, g. 19:00 – 23:30
identyfikacja wizualna: Mateusz Machalski
Podczas wydarzenia fotograf będzie robił zdjęcia. Jeżeli Państwo nie wyrażają zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, prosimy o zgłoszenie tego do organizatora: koordynatorki – Viktorii Stetsiuk viktoriia.stetsiuk@cybis.asp.waw.pl
lub bezpośrednio do fotografa.
Relacja fotograficzna z Dancingu w Pałacu Czapskich, 10 sierpnia 2024. Fot. Maciej Welk
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 7
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 9
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 10
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 11
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 13
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 14
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 16
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 17
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 18
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 19
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 15
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 12
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 8