„Pomiędzy”, wystawa malarstwa Piotra Trusika, 22 lutego – 24 marca 2024, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Identyfikacja wizualna: Julia Lipiec
Od 22 lutego do 24 marca 2024 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski będzie prezentowana wystawa malarstwa absolwenta wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – Piotra Trusika. Kuratorką wystawy pt. „Pomiędzy” z cyklu „Project Room” jest Krystyna Różańska-Gorgolewska.

Wystawa „Pomiędzy” jest kolejną odsłoną poszukiwań twórczych Piotra Trusika. Przypada na okres w jego życiu, kiedy przytłoczony silnymi, dobrymi i złymi zdarzeniami i emocjami, odkrywa wytchnienie i spokój, jaki przynosi kontakt z przyrodą i naturą. „Pomiędzy” jest dzieleniem się osobistym doświadczeniem bycia częścią natury, która potrafi przywrócić człowiekowi równowagę, ukoić i przypomnieć o wspólnym nam wszystkim sensie życia, wynikającym z bycia tej natury częścią.

„Traktując dzieło jako pewien porządek, błędnie bierzemy je za prawdziwy świat, podczas gdy jest ono tylko naszym wytworem. Niemniej wiara w ten porządek jest drogą do sedna. Odrzucenie chaosu i niepokoju też jest swego rodzaju unikaniem drogi do prawdy. Po czasie się okazuje, że w tej sprzeczności jest jakaś nieokreślona racja.

Nie mając pewności, co nią dokładnie jest, widzimy zdecydowanie, co nią nie jest. Poszukiwanie sedna jest abstrakcyjne, tak jak nasze myśli i idee wyrywające się ze świata realnego ku temu, czego nie ma, ale co może być. Ku nieobecnemu, niewyrażalnemu, co nie odbija, lecz kształtuje nasz obraz świata. Jeżeli obraz jest oknem, to okno jest otworem, otwarciem wewnętrznego na zewnętrzne, wypełnionego na niewypełnione” – mówi artysta.

Przekaz i materia / technika

Trusik jest twórcą młodym, ale już utytułowanym. Licznych fanów przysporzyły mu prace w dojrzały sposób łączące warsztatową biegłość (będącą jednak nieustannie w procesie poszukiwań i eksperymentów) z przekazem przekonująco i wnikliwie mówiącym o człowieku. Dla artysty te dwie sfery aktywności – przekazu i materii, w jakiej się wyraża – są równoważne.

Należy do grona tych artystów, którzy cierpliwie dają sobie czas na wnikliwe poszukiwanie treści, jakie motywują go do stworzenia dzieła czy cyklu obrazów. Wiwisekcje, wraz z próbami zrozumienia istoty natury ludzkiej i otaczającego, wpływającego na nią świata, znajdują wyraz w procesie twórczym, który skupiony jest zarówno na sferze ducha, jak i materii. Trusik tworzy z potrzeby dzielenia się swoimi przeżyciami, jednak nie są one dominujące.

Imperatywem nie jest ich upublicznienie, przeżycia artysty są raczej impulsem, pretekstem opowiedzenia o uniwersalnych cechach człowieka kształtowanego przez świat wewnętrznych przeżyć i emocji. Równolegle i równie intensywnie zaangażowany jest w odkrywanie praw świata malarskiej materii i jego potencjałów. Szuka on balansu między przekazem a techniką.

Osobna sfera rzeczywistości

Trusik kolejny raz eksperymentuje, szuka, eksploruje spektrum możliwości, jakie daje farba. Efektem autorskiej techniki jest materia farby przenikająca z wnętrza podobrazia, przejawiająca się zza płaszczyzny obrazu i formująca się w to, co widzialne dla odbiorcy na płaszczyźnie płótna. Podobnie jak we wcześniejszych obrazach artysty, tym razem poprzez obcowanie z wyrazistą, mięsistą fakturą malarską spoza dostrzegalnego zewnętrza odczuwamy istnienie osobnej, nie znanej nam sfery rzeczywistości.

Piotr Trusik

Ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Za wybitne osiągnięcia artystyczne pięciokrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzykrotnie stypendium Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był także stypendystą Marszałka Województwa Mazowieckiego. Finalista Biennale Malarstwa Bielska Jesień oraz Jesiennego Salonu Sztuki „LOOSTRO” w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jego prace były wystawiane w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Muzeum Narodowym w Mołdawii, a także w Birmingham, Nowym Jorku, Paryżu, San Diego i Tokio.

„Piotr Trusik jest jednym z moich ulubionych malarzy młodego pokolenia. Mimo wieku zauważony został w świecie. (…) Malarz nie tłumaczy swoich prac ani nie ujawnia faktycznych osób i zdarzeń, które mogły być ich inspiracją. Chce, żeby zaanektowały je nasze przeżycia” – Mariusz Szczygieł.

O cyklu {Project Room}

To już dwunasta edycja programu skierowanego do młodych artystów, w którego ramach dostają oni szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Oprócz wystaw Piotra Trusika, Jakuba Matusewicza i Kamili Kamińskiej w tym roku zobaczymy także ekspozycje: Ewy Czwartos, Pawła Napierały oraz Michała Wirtela.

Program promocji młodych twórców powstał w 2012 roku. Do edycji {Project Room} 2023/2024 zrealizowanych zostało ponad 100 wystaw młodych artystek i artystów. Od 2021 roku do udziału w projekcie może aplikować każdy, kto ukończył wyższe studia artystyczne lub jest w ich trakcie oraz ma mniej niż 40 lat.

Po zakończeniu wszystkich prezentacji jury wybierze najciekawszą wystawę, której autor/ka otrzyma dodatkową nagrodę 20 000 zł netto. Swoją ulubioną wystawę wybierze także publiczność. Jej autor lub autorka również otrzyma 20 000 zł netto.

Plakat promujący wystawę. Sylwetka człowieka na zielonym tle, otoczona lisćmi

„Pomiędzy”, wystawa malarstwa Piotra Trusika

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

wernisaż: 22 lutego 2024, g. 19:00, wstęp wolny
22 lutego – 24 marca 2024

wystawa czynna:
wt., śr.: 11:00—19:00
czw.:11:00—20:00, wstęp wolny
pt., sb., niedz: 11:00—19:00

Kuratorka wystawy: Krystyna Różańska-Gorgolewska
Koordynatorka wystawy: Marta Grytczuk
Identyfikacja wizualna: Julia Lipiec

Tekst autorski
Tekst kuratorski Krystyny Różańskiej-Gorgolewskiej
Wydarzenie na Facebooku

Opracowano na podstawie tekstu kuratorskiego Krystyny Różańskiej-Gorgolewska i materiałów organizatora.