Dwudziesta edycja, skierowanego do absolwentów_ek magisterskich studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, konkursu o Nagrodę Inicjatywy ENTRY została rozstrzygnięta. Nagrodzeni zostali: Franciszek Drażba oraz Bartosz Kowal. Laureaci otrzymują nagrodę w wysokości 18 000 zł, a także autorską wystawę prac zorganizowaną przez Galerię Promocyjną w Warszawie. Do udziału w tegorocznej edycji konkursu przystąpiło 39 osób. Zwycięzcom gratulujemy!

Bartosz Kowal

Malarstwo Bartosza Kowala jest nastrojowe. Rozpięte pomiędzy abstrakcją a figuracją. Kowal interesował się pustką i nicością, pustymi ścianami, ciemniejącym światłem i próbował takie inspiracje, leżące na granicy widzenia namalować. Interesują go miejsca liminalne, miejsca niczyje: puste korytarze, podziemne garaże. Jego malarstwo wyraża stan alienacji, jest pokłosiem czasów pandemii. Samotność i swoistą melancholię wyraża paletą szarości chromatycznych, bladymi zieleniami, tonami ciemnymi. Bartosz Kowal inspirował się także zapisani lo-fi z kamer przemysłowych obserwujących nocne miasto i puste parkingi. Tej niskiej jakości materiały cyfrowe, mające senną, dziwną atmosferę, wpłynęły na cykle jego prac rysunkowych i malarskich. Tworzy także specyficzne pejzaże, w których natura wydaje się oddalona, prześwietlona. Artysta szuka mgławego, nieco martwego światła i specyficznego widzenia nieostrego, tak jakby mimowolnego.

Franciszek Drażba

Sowizdrzał – to zapomniane, niemal nieobecne dziś w sztuce słowo przyszło nam do głowy, po przejrzeniu portfolio Franciszka Drażby. Występujący jako Franek Warzywa, pojawia się na scenie, performuje, wplatając w swoje działanie swojskość, humor. Prowokując nieświadomą udziału w sztuce publiczność, eksplorując nieatrakcyjne postawy, kujona, nieudacznika, nie zapomina też o tym czym w sztuce jest współpraca artystyczna, koncept, czy wreszcie tradycyjnie pojęte działanie rzeźby w przestrzeni. Śmiech, czy dowcip to platforma dla wchodzącej pod skórę sztuki, uzyskać taki efekt, to prawdziwy talent.

Skład Komisji Konkursowej

Paweł Gieryński, Dariusz Wasylkowski, dr hab. Barbara Kowalewska, prof. Uczelni, prof. Tomasz Milanowski, dr hab. Romuald Woźniak, prof. Uczelni, Aleksander Hudzik, Magda Lipska, Kaja Werbanowska, Michalina Sablik

Inicjatywa Entry

Celem Konkursu Inicjatywy Entry jest wspieranie młodych twórców_czyń, wkraczających na ścieżkę artystyczną oraz umożliwienie im rozpoczęcia samodzielnej działalności po uzyskaniu dyplomu. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez państwa Agnieszkę i Pawła Gieryńskich oraz pana Dariusza Wasylkowskiego. Nagroda przyznawana jest corocznie, nieprzerwanie od 2002 roku. W ramach działania Inicjatywy ENTRY dyplomanci i dyplomantki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie mogą ubiegać się o otrzymanie jednorazowego stypendium pieniężnego. Efekty pracy artystycznej laureatów są prezentowane na wystawie w Galerii Promocyjnej w Warszawie, kierowanej przez Panią Kaję Werbanowską.

Organizatorzy: