„Janusz Stanny – Czarodziej wyobraźni!”. Spotkanie z dr Katarzyną Stanny

24 maja 2023 o godzinie 18.00 w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej odbędzie się spotkanie z projektantką i wykładowczynią na Wydziale Sztuki Mediów – dr Katarzyną Stanny: „Janusz Stanny – Czarodziej wyobraźni!”. Spotkanie zainauguruje tegoroczną edycję Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej i będzie okazją do zaprezentowania twórczości jednego z najznakomitszych polskich ilustratorów, grafika, plakacisty, rysownika i profesora kilkudziesięciu roczników studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – prof. Janusza Stannego.

„Podczas spotkania córka artysty – dr Katarzyna Stanny swoimi wspomnieniami wprowadzi nas w świat Janusza Stannego i opowie o wychowaniu w artystycznym domu. (…) Wierzymy, że spotkanie będzie ciekawe nie tylko dla osób interesujących się polską szkołą plakatu i ilustracji, ale także dla pasjonatów książki i edukatorów.  (…) Na to spotkanie zapraszamy przede wszystkim dorosłych pasjonatów, edukatorów, osoby chcące wspomnieć własne dzieciństwo i obecne w nim książki, jednak dzieci i młodzież też są mile widziane. Nazwa festiwalu zobowiązuje!” – mówią organizatorzy.

Janusz Stanny – Czarodziej wyobraźni!

Jedną z cech Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej jest równowaga pomiędzy tym, co nowe i fascynujące, a tym co doskonałe i ponadczasowe. Wyrazem tej idei są artystyczne plakaty mistrzów ilustracji i przywoływanie ich twórczości – Bohdana Butenki, Józefa Wilkonia, Teresy Wilbik. Tegoroczny plakat i edycja kierują uwagę w stronę twórczości Janusza Stannego, jednego z najwybitniejszych polskich ilustratorów, którego prace cechowało ogromne poczucie humoru połączone z charakterystyczną mocną kreska.

prof. Janusz Stanny

Absolwent Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, asystent w Pracowni Ilustracji prof. Jana Marcina Szancera, kierownik artystyczny wydawnictwa RUCH. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji a także Polskiej Szkoły Plakatu. Poeta, twórca filmów animowanych, rysownik satyryczny. Wieloletni profesor Pracowni Ilustracji na warszawskiej ASP oraz łódzkiej AHE. Laureat niezliczonej ilości nagród za opracowania książkowe w Polsce i na świecie.

dr Katarzyna Stanny

Absolwentka Pracowni Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego, a także Pracowni Fotografii prof. Rosława Szaybo. Współpracowała z wieloma tytułami prasowymi jako ilustratorka, a także ze Swarowski Elements jako projektantka biżuterii. Wieloletnia asystentka prof. Szaybo oraz prof. Stannego. Obecnie prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie pełni funkcję Pełnomocniczki ds. studiów niestacjonarnych. Zajmuje się pracą projektową w obszarze okładek i plakatów dla renomowanych instytucji naukowych, autorka tekstów z obszaru historii sztuki a także czynnie działająca członkini Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Laureatka wielu nagród za pracę twórczą i dydaktyczną.

„Janusz Stanny – Czarodziej wyobraźni!”. Spotkanie z dr Katarzyną Stanny, córka artysty w ramach
Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.

Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego
ul. Koszykowa 26/28, Warszawa

24 maja 2023,  g. 18.00 – 20.00

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki w Warszawie. Wydarzenie na Facebooku.