W tegorocznej, dziesiątej edycji festiwalu Estivales de l'Illustration po raz drugi wzięli udział studenci i studentki z Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. Rezem ze studentami Ecole supérieure des Beaux-Arts Bordeaux i Ecole supérieure D'Art de Lorraine Epinal poznali sekrety warsztatu ilustratorów. Zajęcia studyjne – „Rysunek ciałem”, który miał na celu zarejestrowanie ruchu, zakresów ciała oraz wprowadzenie do odkrywania rysunku, poprowadziła dr hab. Agnieszka Rożnowska-Jasiewicz.

Podczas tegorocznej edycji odbyły się liczne kursy mistrzowskie z udziałem ponad 1200 stażystów. Organizowany przez stowarzyszenie L’Essor Occitan festiwal ilustracji nabrał nowego wymiaru w związku ze zmianą miejsca – przeniesieniem z Serrant do Monferran-Savès. Jako jedyny festiwal w departamencie Gers otrzymał etykietę eko-festiwalu.

Zaproszeni ilustratorzy i ilustratorki poprowadzili warsztaty mistrzowskie. Gośćmi festiwalu byli: Joanna Concejo, Arno, Mirim Kirchenbaum, Juanjo Oller, Michel Bon, Scriptorium Yayyan, Christian Humbert-Droz, Valerie Dumas Sandrin Stoyanov, Catherine Louis, CSIL, Michel Bon. W trakcie festiwalu odbywały się także zajęcia studyjne, warsztaty animacji, prelekcje i pokazy filmów animowanych oraz dyskusje wokół książek i ilustracji i spotkania z wydawcami: Format, Milimbo, Hongfei, La Partie, La joie de Lire, Les Petites Allees, Librairie de territoires, Drozophille.

Plakat festiwalu Estivales de l'Illustration. Fot. Materiały organizatora