17.07.2023

„Warmińska wędrówka pędzla i ołówka”. Wystawa Janusza Stannego

Identyfikacja graficzna wystawy. Na środku napis Warmińska wędrówka pędzla i pióra
6 lipca 2023 w ramach 4. edycji Festiwalu Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych „Miedzy bajki włożyć” otwarto wystawę plakatów i ilustracji prof. Janusza Stannego, prowadzącego Pracownię Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP w latach 1978 – 2004. Otwarciu wystawy towarzyszyła rozmowa Dyrektor Oranżerii Kultury – Anny Puszcz z Katarzyną Stanny o twórczości jej ojca. Wystawę można oglądać do 27 sierpnia.

Na wystawie w zabytkowych wnętrzach Oranżerii Kultury można zobaczyć ilustracje do „Przygód Sindbada Żeglarza” Bolesława Leśmiana, „Ubu Króla” Alfreda Jarry i „Bajek” Jeana de la Fontaine’a. Dużą część ekspozycji stanowią oryginalne druki plakatów z lat 70. i 80. zaprojektowane na zlecenie instytucji kultury.

Podczas otwarcia wystawy Katarzyna Stanny podzieliła się wspomnieniami o swoim Ojcu – o bajkowym dzieciństwie spędzonym z rodzicami, drodze artystycznej Ojca, tajnikach pracy i inspiracjach artysty. „Dzięki opowieści Janusz Stanny niewątpliwie stał się nam bliższy – poznaliśmy nie tylko jego dzieła, ale także tajemnice życia prywatnego” – mówią organizatorzy spotkania.

„Warmińska wędrówka pędzla i ołówka”. Wystawa Janusza Stannego
Miejska Biblioteka Pedagogiczna Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim
6 lipca – 27 sierpnia 2023

Festiwal Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych MIĘDZY BAJKI WŁOŻYĆ jest organizowany przez Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia”, HOTEL KRASICKI**** GOŚCI OD WIEKÓW, Urząd Miejski w Lidzbarku Warmińskim i Oranżerię Kultury i współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Zarządu Powiatu Lidzbarskiego, Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński oraz Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński i objęty patronatem Marszałka Województwa Warmińsko–Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, Wójta Gminy Lidzbark Warmiński Fabiana Andrukajtisa, Burmistrza Miasta Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego, Starosty Lidzbarskiego Jana Harhaja, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Polskiej Sekcji IBBY, Radia Olsztyn, Gazety Olsztyńskiej, Gazety Lidzbarskiej.
Współorganizatorka wydarzenia: Katarzyna Stanny
Identyfikacja graficzna: Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim i Katarzyna Stanny