Obraz stworzony z czerwonych kropek.
Sławomir Marzec OBRAZ NA PULSACJE MIŁOŚCI, 200x90, 2021
W dniach 26 stycznia - 28 kwietnia 2024 odbędzie się wystawa Grupy Obrraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Wystawa Obrraz 2

„Wystawa Obrraz 2 w Muzeum Narodowym w Szczecinie jest drugą, po ekspozycji w Muzeum Narodowym w Lublinie, wspólną prezentacją grupy Obrraz. W jej składzie znajdziemy: Krzysztofa Gliszczyńskiego, Łukasza Huculaka, Sławomira Marca, Lecha Twardowskiego i Tomasza Zawadzkiego, artystów, dla których punktem wyjścia jest… obraz. To pozornie oczywiste stwierdzenie ma podkreślić, że obraz jest zwykle punktem dojścia, a nie – jak w przypadku tej wystawy – raczej jego początkiem. Naturalnym nastawieniem wobec obrazu jest uznanie nadrzędności wykreowanego przez artystę świata, gdzie obraz stanowi jego medium. Tymczasem malowidła prezentowane w Muzeum Narodowym w Szczecinie są obiektami utworzonymi z refleksji i manipulacji przedmiotem, zwanym „obrazem”. Jako pewien byt materialny i trójwymiarowy, pozornie jest on przedmiotem dobrze oswojonym w kulturze. Przez wieki stanowił środek przekazu czegoś innego, był „oknem na świat”, zasłoną czegoś niewyrażalnego, symbolem nieujawnionego. Jednocześnie sam pozostaje zagadkowy jako przedmiot, prowokuje do działań, ukazujących go jako źródło artystycznego procesu”.

Lech Karwowski

prof. Sławomir Marzec

Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Stefana Gierowskiego (1986). Aneks do dyplomu zrealizował w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego. Kontynuował studia w Kunstakademie w Düsseldorfie, w pracowni form przestrzennych prof. Günthera Ueckera (1988). Obecnie prowadzi Pracownię Malarstwa na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Praktykuje malarstwo, rysunek, instalację, fotografię przetworzoną, performance i film. Autor ponad setki wystaw indywidualnych (m.in. Galeria Foksal, IPS Łódź, Muzeum Narodowe w Lublinie, CSW Zamek Ujazdowski, MCSW „Elektrownia” Radom). Autor licznych polemik walczących o nie/możliwą autonomię sztuki. Vice-naczelny redaktor kwartalnika „Aspiracje”.

Prace artystów

Plakat promujący wystawę z czarnym napisem "Obrraz 2".
Wystawa „Obrraz 2", Muzeum Narodowe w Szczecinie. 26.01-28.04.2024

Wystawa Obrraz 2

26 stycznia – 28 kwietnia 2024

wernisaż: 25 stycznia (czwartek) o godz. 18:00