Do 25 lutego 2023 w Pałacu Czapskich jest prezentowana wystawa prezentująca projekty doktorantów i doktorantek Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

"1/2"

W wystawie zatytułowanej „1/2” bierze udział pięć osób reprezentujących różnorodne dyscypliny artystyczne w ramach jednej dziedziny sztuki – takich jak: sztuki projektowe, sztuki wizualne oraz konserwacja i restauracja dzieł sztuki.  Kuratorem wystawy jest dr hab. Anna Dorota Potocka. prof. Uczelni. 4 lutego 2023 odbyło się oprowadzanie kuratorskie, które przeprowadziły osoby uczestniczące w wystawie: Monika Waraxa, Joanna Tochman i Szymon Zakrzewski.

Tytuł wystawy „1/2” nawiązuje do cezury czasowej, jaką jest początek 2023 roku – półmetek toku kształcenia i realizacji podjętych przez doktorantki i doktorantów indywidualnych projektów artystyczno-badawczych.

Wystawa umożliwia ocenę poziomu oraz stopnia zaawansowania rozpoczętych przez nich działań i stanowi platformę do prezentacji postaw artystycznych poszczególnych twórczyń i twórców. Poruszane przez uczestniczki i uczestników wystawy problemy, sformułowane w ramach indywidualnie realizowanych prac doktorskich, dotyczą kwestii takich jak: wykluczenie społeczne, alternatywne formy rzeczywistości, znaczenie miejsca jako pola gry i kreacji artystycznej, poszukiwania środków wyrazu dla narracji afektywnych czy tajników XIX-wiecznych technik fotograficznych.

„Wystawa jest swoistym Rubikonem dla jej uczestników. Towarzysząca jej ocena dokonywana przez Komisję egzaminacyjną oraz niewątpliwie odwiedzających tę ekspozycję, wyłoni najlepszych doktorantów. Tylko oni będą mogli kontynuować kształcenie na kolejnym roku studiów” – mówi kurator wystawy, dr hab. Anna Dorota Potocka. prof. Uczelni.

Zdjęcie portretowe Aleksandry Starzyńskiej

Aleksandra Starzyńska

Projektantka scenografii teatralnej oraz kostiumów. Absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka scenografii w teatrach m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Wałbrzychu, Gliwicach i Lublinie. Laureatka wielu nagród, w tym: Złotej Maski za najlepszą scenografię w roku 2017/2018, nagrody Leona Schillera w 2018 roku przyznanej przez ZASP oraz Nagrody Twórczej Samorządu Mazowsza w 2022 roku.

tytuł projektu: Mikronarracje mikroświatów”
promotorka: dr hab. Katarzyna Proniewska-Mazurek, prof. uczelni

Zdjęcie portretowe Joanny Tochman

Joanna Tochman

Artystka wizualna. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obszar jej działalności twórczej obejmuje malarstwo, fotografię oraz obiekty artystyczne. Finalistka Artystycznej Podróży Hestii 2018, laureatka drugiego miejsca w konkursie o Nagrodę Artystyczną Nowy Obraz Nowe Spojrzenie 2018, laureatka Grand Prix w Konkursie Eibischa 2019. W 2019 roku w galerii Duża Scena UAP w Poznaniu miała miejsce jej pierwsza indywidualna wystawa pt. „Opowiem inną przygodę, dziwniejszą”.

tytuł projektu: „Podróż do wnętrza Ziemi”
promotor: dr hab. Marcin Chomicki, prof. uczelni

Zdjęcie portretowe Moniki Waraxy

Monika Waraxa

Artystka wizualna. Absolwentka Wydziału Malarstwa  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka tekstów dla „Contemporary Lynx” oraz „Przekroju”. Obszar jej działalności artystycznej to malarstwo, wideo, performance. Swoje prace prezentowała, m.in. w CSW Łaźnia, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Galerii Zderzak, Centrum Komunikacji Kultur w Kłajpedzie, Metal Culture Peterborough, Polskim Instytucie w Berlinie. Jest dwukrotną laureatką stypendium MKiDN w 2007 roku i w 2010 roku.

tytuł projektu: „Ślady bogini w sieci wieloświatów”
promotor: dr hab. Marcin Chomicki, prof. Uczelni

Zdjęcie portretowe Radosława Dąbrowskiego

Radosław Brzozowski

Filolog angielski. Absolwent Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego. Członek rzeczywisty ZPAF. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik licznych wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Autor podręczników fotografii aktu oraz technik historycznych. Badacz, rekonstruktor i propagator dawnych procesów fotograficznych łączący duszę artystyczną z pasją badacza i fascynacją dawnymi, często zapomnianymi technologiami.

tytuł projektu: „Rozwój srebrowych technik fotograficznych w wieku dziewiętnastym”
promotorka: dr hab. Izabela Zając, prof. uczelni

Zdjęcie portretowe Szymona Zakrzewskiego

Szymon Zakrzewski

Projektant. Absolwent Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Swoją wiedzę i umiejętności projektowe wykorzystuje do komunikowania zagadnień, które mają na celu poszerzanie sfery publicznej. Obecnie zajmuje się tworzeniem fikcji projektowych. Realizował projekty dla licznych instytucji kultury m.in. dla Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” czy Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest finalistą konkursów make me! czy Young Design w 2021 r. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w 2022 oraz nagrody MKDNiS w konkursie design 32 w 2021 roku.

tytuł projektu: „Archiwum Przedmiotów Wyobrażonych”
promotor: prof. Jerzy Porębski

½. Wystawa śródokresowa Szkoły Doktorskiej
kurator wystawy: Anna Dorota Potocka