Do 28 marca 2024 w kaliskiej Galerii Wieża Ciśnień (Ośrodek Kultur Plastycznej) jest prezentowana wystawa, związanej w Wydziałem Scenografii, prof. Elżbiety Baneckiej – „TOKIMONO / KATA ASAMBLAŻE / OBIEKTY”. Kuratorką wystawy jest Anna Michalak Bartosz.

Wystawa przedstawia różnorodne kompozycje graficzne pełne nowatorskich rozwiązań kompozycyjnych, fakturalnych, typograficznych i warsztatowych, utrzymanych w gamie szarości przez czerń po intensywne czerwienie. Świat graficzny profesor Baneckiej staje się miejscem artystycznych eksperymentów, gdzie minimalistyczna forma spotyka się z mistrzostwem warsztatu. Jednocześnie jest to świat harmonii i refleksji, który skłania odbiorcę do zatrzymania się i kontemplacji.

Tokimono

Inspirując się japońską sztuką i estetyką, od 2014 roku artystka odwołuje się do różnych aspektów japońskiej kultury, takich jak formy, kompozycje, kategorie pojęć czy symbolika kimona. Jej prace, zarówno dwu- jak i trójwymiarowe, są zróżnicowane pod względem skali, faktury i koloru.

„Seria „Tokimono” (2017-2021) to jedno z najbardziej widocznych odzwierciedleń jej inspiracji japońską kulturą, gdzie motyw kimona odgrywa kluczową rolę, zarówno w sposób dosłowny, jak i abstrakcyjny” – mówi kuratorka wystawy Anna Michalak Bartosz.

Prof. Elżbieta Banecka

Elżbieta Banecka, fot. Antonina Konopelska

Zajmuje się grafiką artystyczną, grafiką projektową, książką artystyczną i malarstwem. Prowadzi pracownię Rysunku i Koloru na Wydziale Scenografii w ASP w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z Malarstwa uzyskała u prof. Jana Tarasina, aneks z Grafiki u prof. Rafała Strenta). Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i poza granicami, m.in. w: Warszawie, Poznaniu, Białymstoku, Kassel, Falun, Barcelonie, Osace, Nowym Jorku). Uczestniczka ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Kuratorka wystaw (m.in. „Graficzny Białystok“, „Kobiety w Grafice“). Zajmuje się grafiką artystyczną, grafiką projektową, książką artystyczną i malarstwem.

Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Osace, Galerii Sztuki Współczesnej Arsenał, Muzeum na Majdanku w Lublinie, Mazowieckiem Centrum Kultury w Warszawie, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, zbiorach Międzynarodowego Konkursu Graficznego, Imprintu w Warszawie) i prywatnych w Polsce i na świecie (m.in. w: Brazylii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Anglii, Japonii, Emiratach Arabskich, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, USA i Polsce).

Widok galerii z pionowymi, drewnianymi elementami we wnętrzu
„TOKIMONO / KATA ASAMBLAŻE / OBIEKTY”. Wystawa prof. Elżbiety Baneckiej, OKP Wieża Ciśnień w Kaliszu, 1 – 28 marca 2024. Materiały Organizatora

„TOKIMONO / KATA ASAMBLAŻE / OBIEKTY”. Wystawa prof. Elżbiety Baneckiej

Ośrodek Kultury Plastycznej