O wystawie
Wystawę otwiera praca prof. Janusza Stannego z przełomu lat 40. i 50., złożona w teczce na Wydział Grafiki warszawskiej ASP w 1951 roku. Na wystawie zaprezentowano osiemdziesiąt ilustracji Stannego z lat 70. 80. i 90. do książek Danuty Wawiłow, Tadeusza Śliwiaka, Joanny Papuzińskiej i Anny Onichimowskiej.
Prezentowane są również późniejsze ilustracje artysty do powieści i poezji wydawanych przez Naszą Księgarnię, Ruch i inne wydawnictwa oraz plakaty, w których motywem przewodnim jest dziecko oraz książki w całości zaprojektowane przez artystę, niekiedy także przez niego napisane.
Najstarszym i największym eksponatem jest plakat z 1970 roku zdobiący ściany paryskiego metra, który reklamuje biuro podróży Orbis. „Dzieciaki. Janusz Stanny. Ilustracje” to pierwsza tak obszerna prezentacja ilustracji dla dzieci zmarłego w 2014 roku prof. Janusza Stannego.
Dziecko – odbiorca i bohater
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
„Należy strzec w dziecku poetyckiego spojrzenia na świat” – twierdził Stanny w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1981 roku. Do tego zdania sprowadzał najważniejsze założenia swojej twórczości dla najmłodszych.
Wieloletni kierownik Pracowni Ilustracji na warszawskiej ASP to właśnie dziecko uczynił podstawowym odbiorcą swojej sztuki. Podejmował liczne wyprawy do przedszkoli, gdzie upewniał się, że język jego artystycznej wypowiedzi jest zrozumiały dla małych odbiorców.
Dziecko, to nie tylko najważniejszy odbiorca, ale i bohater w twórczości rysownika. Motyw dziecięcej postaci pojawia się w wielu ilustrowanych przez Stannego książkach. „Staram się możliwie bogato interpretować tekst (…) a to wszystko między innymi po to, żeby dziecko miało tę krainę baśni, w której się może znaleźć – w której może się bawić” – mówił rysownik.
Prof. Janusz Stanny
Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. Polskiej Szkoły Ilustracji, a także Polskiej Szkoły Plakatu. Poeta, twórca filmów animowanych, rysownik satyryczny. Wieloletni profesor Pracowni Ilustracji na warszawskiej ASP oraz łódzkiej AHE. Laureat nagród za opracowania książkowe w Polsce i na świecie.
Stworzył wybitne ilustracje do ponad 200 książek, m.in do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Biblii”, bajek La Fontaine’a, „Don Kichota”, baśni Andersena oraz wiele okładek i autorskich książki dla dzieci, m.in. „Baśn o królu Dardanelu”, „O malarzu rudym jak cegła” i „Koń i kot” (1961). W 2011 roku w serii „Mistrzowie ilustracji” wydawnictoa Dwie Siostry wydano książkę Antoniego Marianowicza pt. „Raz czterej mędrcy…” z ilustracjami Stannego.
Janusz Stanny publikował swoje prace na łamach „Gazety Wyborczej”.
Kuratorki wystawy
dr Monika Chrabąszcz-Tarkowska – projektantka grafiki i fotografka. Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom na Wydziale Form Przemysłowych w Pracowni Projektowania Komunikacji Wizualnej).
Zajmuje się identyfikacją wizualną, brandingiem oraz projektowaniem layoutu czasopism i książek. Asystentka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, gdzie prowadzi Pracownię komunikacji wizualnej.
dr Katarzyna Stanny – absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, studiów podyplomowych w Instytucie Historii UW oraz Instytutu Francuskiego w Warszawie. Zawodowo związana z Wydziałem Sztuki Mediów Warszawskiej ASP, gdzie od 2009 roku prowadzi Pracownię obrazowania dla mediów. Pracuje dla Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się grafiką użytkową, fotografią i pracą naukową.
Współpracowała ze Swarovski Elements. Prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych malarstwa, grafiki, fotografii, ilustracji i biżuterii oraz na blisko stu wystawach zbiorowych w Polsce, Francji, Niemczech, Luksemburgu i Chinach. Laureatka wielu ogólnopolskich nagród i wyróżnień, w tym nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej (2014) oraz nagród Rektora ASP w Warszawie (2015 i 2019).
Stypendystka Funduszu Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego (2019 i 2020). Członkini Zarządu ZAiKS-u oraz Rady Ekspertów Ośrodka Dialogu i Analiz Thinktank.
Co, gdzie, kiedy
„Dzieciaki. Janusz Stanny. Ilustracje”. Wystawa
Wydarzenie odbywa się w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki, którego organizatorem jest Fundacja Czas Dzieci.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Galeria wystaw czasowych poziom +1
22 września – 20 października 2023 wystawa czynna: wt. – czw. 13.00 – 18.00, sob. i niedz.: 12.00 – 18.00
Wydarzenie bezpłatne. Obowiązują zapisy na stronie festiwalowej.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Powiązane aktualności
-
Prof. Janusz Stanny. Wspomnienie w 91. rocznicę urodzin
Jeden z najznakomitszych polskich twórców ilustracji książkowej i prasowej, grafik, plakacista, rysownik, poeta, profesor Akademii sztuk Pięknych w Warszawie – prof. Janusz Stanny urodził się 29 lutego w przestępnym 1932 roku. Zmarł 13 lutego 2014 roku. 28 lutego, a może raczej 1 marca 2023 roku przypada 91. rocznica urodzin artysty.28.09.2023 -
„Janusz Stanny – Czarodziej wyobraźni!”. Spotkanie z dr Katarzyną Stanny
24 maja 2023 o godzinie 18.00 w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej odbędzie się spotkanie z projektantką i wykładowczynią na Wydziale Sztuki Mediów – dr Katarzyną Stanny: "Janusz Stanny – Czarodziej wyobraźni!". Spotkanie zainauguruje tegoroczną edycję Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej i będzie okazją do zaprezentowania twórczości jednego z najznakomitszych polskich ilustratorów, grafika, plakacisty, rysownika i profesora kilkudziesięciu roczników studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – prof. Janusza Stannego.28.09.2023 -
„Warmińska wędrówka pędzla i ołówka”. Wystawa Janusza Stannego
6 lipca 2023 w ramach 4. edycji Festiwalu Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych "Miedzy bajki włożyć" otwarto wystawę plakatów i ilustracji prof. Janusza Stannego, prowadzącego Pracownię Ilustracji na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP w latach 1978 – 2004. Otwarciu wystawy towarzyszyła rozmowa Dyrektor Oranżerii Kultury – Anny Puszcz z Katarzyną Stanny o twórczości jej ojca. Wystawę można oglądać do 27 sierpnia.28.09.2023 -
55 lat Wydziału Grafiki
W dniach 14 stycznia – 11 lutego 2023 w Galerii Salon Akademii będzie prezentowana jubileuszowa wystawa z okazji 55-lecia Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zatytułowana "Oblicza rysunku". Wystawa prezentuje związane z uczelnią na przestrzeni dekad, różnorodne postawy artystyczne i opowiada historię Wydziału, który w 1968 roku wyodrębnił się z Wydziału Malarstwa i Grafiki, zyskując autonomię. Wernisaż odbędzie się 13 stycznia o godzinie 18.00.28.09.2023