I Nagroda. Nowe życie fabryki
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 5
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 6
Pierwszą nagrodę przyznano pracy dyplomowej Magdaleny Żądło „Stara Fabryka — projekt przestrzeni aktywności miejskiej”. Dyplom został wykonany pod kierunkiem dr hab. Beaty Dobryjanowicz i obroniony w 2021 roku na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Tematyka nagrodzonej pracy koncentruje się wokół znaczenia dawnego przemysłu włókienniczego w kontekście współczesnego obrazu Bielska-Białej. Autorka czerpiąc z wielowątkowej historii, stworzyła projekt rewitalizacji budynku starej fabryki, pozostałości po sukienniczej działalności rodziny Büttnerów, w którym obecnie działa oddział Muzeum Historycznego.
Wnętrze fabryki autorka podzieliła na trzy strefy: usługową, edukacyjną i rozrywkową, odpowiadające na zapotrzebowanie okolicznych mieszkańców. Cała interwencja została przeprowadzona z szacunkiem do historycznego obiektu, a interwencje są ograniczone do niezbędnego minimum.
„Pracę nagrodziliśmy za racjonalne i skrupulatne podejście do przestrzeni adaptowanej oraz przemyślane rozłożenie funkcji. Projekt Magdaleny Żądło w ciekawy sposób nadaje nową funkcję budynkowi, która nawiązuje do jego dawnego przeznaczenia. Autorka ograniczyła interwencje w zabytkową tkankę do niezbędnych zabiegów, dzięki czemu uniknęła łatwego w tego typu projektach efekciarstwa i zbyt mocnych zmian. Budynek dostosowany do nowych funkcji wykorzystuje istniejący już wcześniej potencjał i ukształtowanie jego przestrzeni, wpisując się w idee ponownego użytku” –mówią jurorzy konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA”.
II Nagroda (ex aequo). Współczesna kreacja w lokalnym kontekście
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
Przyznano dwie nagrody ex aequo. Otrzymali je: Maciek Choiński oraz Aleksandra Klińska.
Praca magisterska Maćka Choińskiego „FOLK concept – projekt adaptacyjny spichlerza” została wykonana pod kierunkiem dr hab. Barbary Kowalewskiej, prof. ASP w Warszawie i dr Elżbiety Myjak-Sokołowskiej odpowiedzialnej za aneks i obroniona w 2021 roku na Wydziale Architektury Wnętrza Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
„FOLK concept” jest podsumowaniem kilkuletniej działalności naukowo-badawczej dotyczącej wiejskiej tkanki architektonicznej. Celem projektu jest nadanie drugiego życia wiejskim budynkom murowanym występujący na Podlasiu, poprzez zrównoważoną adaptację, zachowując ich pierwotną formę i detale. Maciek Choiński zaproponował przystosowanie obiektów do nowego wykorzystania jako miejsca użyteczności publicznej, w którym lokalne społeczności będą mogły się integrować. Autor skupił się na proekologicznych rozwiązaniach oraz zastosowaniu materiałów z odzysku.
„Projekt doceniliśmy ze względu na pracę badawczą wykonaną przez autora, pochylenie się nad z pozoru nieatrakcyjnym, wernakularnym materiałem i sposobem wznoszenia budynków oraz czerpanie z tego dorobku podlaskiej architektury i rzemiosła w celu stworzenia nowego, krytycznego regionalizmu. Budynek w zaproponowanej formie, choć czerpie z tych tradycji nie jest ich bezrefleksyjną kopią czy pastiszem, a współczesną kreacją o atrakcyjnej formie, która osadzona jest w lokalnym kontekście i kulturze” – brzmi uzasadnienie jury.
II Nagroda (ex aequo). Rozkwitu zastanej tkanki architektonicznej
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 3
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 4
Drugą nagrodę ex aequo otrzymała Aleksandra Klińska za pracę magisterską „Renesans czarnego złota. Zamek Skrzyńskich w Zagórzanach. Centrum Kongresowe Nauki i Sztuki”. Dyplom został wykonany pod kierunkiem prof. Beaty Szymańskiej i obroniony w 2022 roku na Wydziale Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku.
Jak pisze autorka: „praca ma być przekazem, który przyczyni się do odrodzenia, odnowienia i rozkwitu zastanej tkanki architektonicznej poprzez adaptację i przystosowanie Zamku Skrzyńskich do nowych funkcji.
„Pracę nagrodziliśmy za sensowne i spójne potraktowanie przestrzeni Zamku. Zwróciliśmy uwagę na przemyślany design, szczegółowość opracowania i rewaloryzację dostosowaną do nowych funkcji, jednocześnie z szacunkiem odnoszącą się do warstwy historycznej. Uwagę przykuwa również wysoki poziom wizualizacji oraz duża odwaga w wybraniu stylistyki zamkowo-pałacowej, w której udało się uniknąć kiczu. Autorka dba o takie detale jak np. odtworzenie stolarki okiennej, jednocześnie nie dążąc do dosłownej rekonstrukcji obiektu. Udało się stworzyć (nie odtworzyć!) elegancki, pałacowy klimat z lekkim twistem nowoczesności – uzasadniają jurorzy.
III Nagroda. Reinterpretacja przestrzeni szkolnej
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 2
Trzecią nagrodę, za wpisującą się w aktualne trendy aranżacje, która pokazuje, że szkolne wnętrza nie muszą wyglądać tak samo, otrzymała Maria Drozd, autorka obronionej w 2021 roku pracy magisterskiej — „Szkoła Podstawowa nr 33 w Olsztynie. Reinterpretacja przestrzeni szkolnej”. Dyplom został przygotowany pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Maślewskiego prof. UMK i Aleksandry Truchel na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Celem projektu Marii Drozd jest zaproponowanie autorskich rozwiązań przestrzennych, które pomogłyby stworzyć bardziej przyjazne dla uczniów miejsce. Projekt łączy architekturę wnętrz
z elementami rzeźbiarskimi, zabawą formą i odważną kolorystyką.
„Uważamy, że nagrodzony projekt może pomóc kształtować poczucie estetyki i pobudzać kreatywność uczniów. Kto wie, być może takie nieoczywiste przestrzenie staną się też początkiem zmian w sposobie nauczania” – czytamy w uzasadnieniu.
Nagroda Publiczności
- Otwórz okno dialogowe, slajd numer: 1
Czytelnicy i Czytelniczki „Architektura & Biznes” mogli głosować na ulubiony projekt dyplomowy. Zwyciężyła praca magisterska Aleksandry Klińskiej — „Renesans czarnego złota. Zamek Skrzyńskich w Zagórzanach. Centrum Kongresowe Nauki i Sztuki” otrzymując 1200 głosów.
Kolejne miejsce zajęła praca inżynierska Natalii Przybyszewskiej — „Przestrzeń dedykowana” z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, uzyskując 632 głosy. Następny był Emil Michalczewski z pracą magisterską — „Koncepcja modernizacji zamku w Janowcu. Trwałe ruiny w kontekście współczesności”. Jego projekt wykonany na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu otrzymał 621 głosów.
„Nagrodzone w trzeciej edycji konkursu „Najlepszy Dyplom WNĘTRZA” projekty, mocno łączy idea ponownego użytku, adaptacja do współczesnych funkcji z zachowaniem warstwy historycznej oraz osadzenie w lokalnym kontekście i kulturze. Wszystkie z nagrodzonych projektów łączy aspekt prospołeczny — tworzący przyjazne, potrzebne miejsca dla lokalnych (i nie tylko) społeczności.