CEMORY. Międzynarodowy projekt realizowany przez Instytut Sztuki Mediów im. prof. Ryszarda Winiarskiego

Projekt podejmuje próbę zrozumienia, czym jest utrata — nieodwracalna, bolesna, często przemilczana — oraz jak wpływa ona na naszą zbiorową tożsamość i społeczne strategie przyszłości.
Artystyczna część projektu realizowana przez Instytut, koncentruje się na refleksji nad tym, co zostało utracone – przestrzenią, relacjami, wartościami. CEMORY to próba przepracowania tej utraty poprzez sztukę, a także wezwanie do uważnego spojrzenia w przeszłość, by móc świadomie projektować przyszłość.
Zatarte w krajobrazie i świadomości miejsca, w których przed II wojną światową tętniło życie żydowskich społeczności, wracają do głosu dzięki działaniom artystycznym.
Pierwsze efekty będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku. Planowane są pierwsze wystawy i wydarzenia artystyczne, które odbędą się w wybranych lokalizacjach – dawnych przestrzeniach życia żydowskiego w Polsce i regionie. Będą to miejsca, które dziś wymagają ponownego odczytania i uważnego wsłuchania się w ich historię.
Projekt realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Porównawcze Studia Cywilizacji (Wydział Filozoficzny UJ). W skład konsorcjum wchodzą:
Współpracę merytoryczną i lokalną wspierają:
Projekt CEMORY jest finansowany przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie osób zaangażowanych w projekt są jedynie ich opiniami i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska i Komisja Europejska nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
Projekt został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.