Podświetlona fontanna nocą
„Fontanna Życzeń” – instalacja Klaudii Kiercz-Długołęckiej, Doroty Kozieradzkiej i Filipa Zubowskiego prezentowana na 13. Light Move Festival w Łodzi, 28 września – 1 października 2023. Fot. Filip Zubowski
W dniach 28 września – 1 października 2023 w Łodzi odbył się Light Move Festival, podczas którego zaprezentowane zostały projekty osób studenckich oraz pracowników i pracowniczek Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Filipa Zubowskiego, Doroty Kozieradzkiej, Karola Jaworowskiego i Klaudii Kiercz Długołęckiej. Od paru lat za współpracę z Organizatorami Festiwalu odpowiada Instytut Sztuki Mediów im. Prof. Ryszarda Winiarskiego.

W trakcie Festiwalu odbył się premierowy pokaz projektu „Fontanna Życzeń” autorstwa Klaudii Kiercz-Długołęckiej, Doroty Kozieradzkiej i Filipa Zubowskiego, związanych z Wydziałem Sztuki Mediów i Instytutem Sztuki Mediów im. Prof. Ryszarda Winiarskiego. Swój projekt prezentował również dr Karol Jaworowski.

„Fontanna życzeń”

„Fontanna życzeń” to oparty o technologię, interaktywny projekt służący wyrażaniu ludzkich pragnień. Każdy przechodzień mógł uczestniczyć w zdarzeniu skanując QR kod aplikacji, w której mógł napisać swoje życzenie i zasilić projekcję.

Przez trzy wieczory nieprzerwanie po fontannie w Parku Sienkiewicza w Łodzi spływał strumień życzeń. W trakcie Festiwalu odbiorcy przekazali ponad 2000 komunikatów!

Działanie nawiązuje do historii fontann, do których już w starożytności wrzucano monety jako wotum dziękczynne dla bóstw mających spełniać życzenia. Jednocześnie „Fontanna życzeń” nawiązywała do historii Łodzi przez, które przepływa kilkanaście strumieni i rzek zapewniając dobrostan i powodzenie jej mieszkańcom.