Czarno-białe zdjęcie przedstawiające osoby w pracowni
Hanna Orzechowska (tyłem), PWSSP w Łodzi, lata 40. XX w.
13 października 2023 (piątek) o godz. 17:00 w Fundacji Arton odbędzie się oprowadzanie prof. Luizy Nader po wystawie „Hanna Orzechowska. W relacji”. Pierwszą indywidualną ekspozycję prac artystki od 1970 roku można oglądać do 18 listopada 2023. Kuratorkami są: Luiza Nader – wykładowczyni na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich (WBASK) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Marika Kuźmicz – dziekana WBASK, założycielka Fundacji Arton.

Hanna Orzechowska (1923–2008)

Od drugiej połowy lat 40. do końca lat 70. XX wieku artystka tworzyła unikalne rysunki, malarstwo, tkaniny, kolaże i intermedialne instalacje.

Studiowała w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dyplomy na Wydziale Architektury Wnętrz w 1951 roku i w 1953 roku na Wydziale Włókienniczym), a także w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa, 1953–1955).

Była znakomitą projektantką i dydaktyczką – w latach 1955–1958 pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, a od 1957 do 1976 roku uczyła na Wydziale Tkaniny łódzkiej PWSSP. W 1979 roku jej warszawska pracownia została okradziona i podpalona – większość prac uległa zniszczeniu, a te, które przetrwały, noszą na sobie ślady po ogniu.

Abstrakcyjna grafika
Grafika promująca wystawę „Hanna Orzechowska. W relacji”, 22 września – 18 listopada 2023, Fundacja Arton

„Hanna Orzechowska. W relacji”. Wystawa

Kuratorki: Luiza Nader, Marika Kuźmicz

Współpraca: Adam Parol

Fundacja Arton ul. Foksal 11/4, Warszawa

22 września – 18 listopada 2023

oprowadzanie kuratorskie Luizy Nader: 13 października, godz. 17:00

Wydarzenie na Facebooku

Serdeczne podziękowania dla Agaty Siecińskiej oraz uczestniczek Laboratorium Muzeum Kobiet 2022/23: Mai Cieślak, Heleny Dondé, Macieja el, Barbary Kupiec, Toli Mielnik, Aminy Olszewskiej, Natalii Popławskiej, Zuzanny Sikorskiej, Marii Sobczak, Łukaszka Staszkiewicza, Natalii Zawadzkiej). Dofinansowano ze środków M. St. Warszawa

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Projekt współfinansowany przez M. St. Warszawa

Zdjęcie główne: Hanna Orzechowska (tyłem), PWSSP w Łodzi, lata 40. XX w.