Logo 55-lecia Wydziału Grafiki na fioletowym tle.
55-lecie Wydziału Grafiki. Projekt logotypu „55-lecia” stworzony przez prof. Lecha Majewskiego.

15 grudnia (piątek) o godzinie 18.00 w auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wybrzeżu Kościuszkowskim 37 odbyła się jubileuszowa gala podsumowująca całoroczne obchody 55-lecia powstania Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Program gali:

• Laudacja wygłoszona przez JM Rektora, prof. Błażeja Ostoja Lniskiego
  • Przemówienie Dziekana Wydziału Grafiki prof. Jacka Staszewskiego
  • Wystąpienia trzech przedstawicieli z grona nestorów, wybitnych artystów: prof. Lecha Majewskiego, prof. Rafała Strenta, prof. Stanisława Wieczorka
  • Wręczenie jubileuszowych medali 55-lecia Wydziału Grafiki
  • Koncert Leszka Możdżera

Medale 55-lecia Wydziału Grafiki

Główną częścią obchodów było wręczenie okolicznościowych pamiątkowych medali, zaprojektowanych przez dr. hab. Piotra Siwczuka, prof. uczelni – absolwenta, prodziekana, z wykorzystaniem znaku „55-lecia” stworzonego przez prof. Lecha Majewskiego.

Medal Pro Masovia

Podczas gali prof. Jacek Staszewski, wraz z całym Wydziałem Grafiki, został uhonorowany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika medalem Pro Masovia – najwyższym odznaczeniem przyznawanym za działania związane z rozwojem Mazowsza na polu gospodarczym, kulturalnym i społecznym. Wyróżnienie w imieniu Marszałka wręczył Wiesław Kołodziejski, Prezes Zarządu Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych.

Wydział Grafiki to ślad zapisany w nas

„Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie to jedna wspólnota, artystyczna rodzina powiązana ze sobą poprzez pokrewieństwo zamiłowań twórczych, technicznych, edukacyjnych, myśli filozoficznych i zapisu często uproszczonego do znaku. Wydział Grafiki to ślad zapisany w nas, taki memo-gen sztuki wpływający na ewolucję duchowego i materialnego dorobku człowieka. Wydział Grafiki to szereg wybitnych, wspaniałych mistrzów. Wielu z nich już z nami nie ma, a my ich w tym symbolicznym momencie wspominamy. Oni wszyscy odcisnęli się w naszych sercach i dali demiurgiczny przykład, a my ich naśladujemy i dziękujemy” – mówił prof. Artur Krajewski podczas wręczenia medali.

Logo 55-lecia Wydziału Grafiki na fioletowym tle.

Galę 55-lecia Wydziału Grafiki wsparli:

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Współorganizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury

Patroni medialni: Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej (STGU), Artinfo.pl, Magazyn SZUM, Polskie Radio RDC

Relacja fotograficzna z jubileuszowej gali 55-lecia Wydziału Grafiki