W dniach 3 – 12 kwietnia 2023 w Galerii Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39 odbędzie się wystawa pt. „Trzy spotkania z Szekspirem”. Ekspozycja prezentuje elementy scenografii i kostiumów (modele scenograficzne, kostiumy teatralne, instalacje i fotografie spektakli) do sztuk dramatycznych Szekspira, zrealizowanych na scenach teatrów ukraińskich, autorstwa: scenografa – Ołeksija Wakarczuka i kostiumolożki – Kateriny Korniychuk. Kurator wystawy: Paweł Dobrzycki. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 kwietnia 2023 o g. 17.00.

Ołeksij Wakarczuk

Artysta – scenograf. Pracuje w sferze scenografii (w Narodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym im. Łesi Ukrainki w Kijowie) malarstwa oraz instalacji. Stworzył ponad 100 spektakli jako scenograf i projektant kostiumów w teatrach Ukrainy (1980-2022), Czech (2003), Rosji (1988). Współpracował z czołowymi teatrami w Ukrainie, w: Kijowie, Czernihowie, Dnieprze, Sumach, Czerkasach, Użhorodzie, Tarnopolu, Połtawie, Kropyvnytskyi oraz w Czechach. Laureat nagrody im. Danylo Lider za najlepszą scenografię (2018) oraz za scenografię do spektaklu V. Pidmohylnyiego „Miasto”. Uczestnik czterdziestu wystaw scenograficznych i ponad pięćdziesieciu wystaw międzynarodowych oraz międzynarodowych festiwali teatralnych, m.in. w: Turcji (1997), Serbii (1999), Niemczech (2011).

Katerina Korniychuk

Artystka – kostiumografka. Pracuje w sferze projektowanie kostiumów teatralnych, scenografii, grafiki, malarstwa. Stworzyła 27 spektakli w teatrach Ukrainy (1997 – 2021): w Narodowym Akademickim Teatrze Dramatycznym im. Łesi Ukrainki w Kijowie, Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franka w Kijowie, Teatrze Młodego Widza w Kijowie, Teatrze Muzyczno-Dramatyczny im. M. Kropywnyckiego, Teatrze Muzyczno-Dramatyczny im. T. Szewczenko w Czerkasach. Zdobywczyni I Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Współczesnego Niemieckiego Dramatu (Mülheim, Niemcy) oraz I Nagrody Międzynarodowego Festiwalu Spektakli Muzycznych (Bursa, Turcja). Brała udział w ponad sześćdziesięciu wystawach grupowych w: Ukrainie, USA, Polsce (1983-2022). Zrealizowała dwadzieścia sześć wystaw indywidualnych w: Ukrainie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Polsce. Uczestniczyła w ponad pięćdziesięciu międzynarodowych wystach artystycznych w: Ukrainie, USA, Francji, Bułgarii, Kanadzie i Polsce.

„Trzy spotkania z Szekspirem”. Wystawa
|Kijów, Ukraina|