Sylwetki osób na wystawie
„Curiosity”. Wystawa indywidualna Agnieszki Cieślińskiej - Kaweckiej, Muzeum Narodowe im. A. Szeptyckiego we Lwowie, 22 października - 13 listopada 2023. Fot. Alina Kindiak
Do 13 listopada 2023 w Muzeum Narodowym we Lwowie jest prezentowana Indywidualna wystawa prof. Agnieszki Cieślińskiej-Kaweckiej, wykładowczyni prowadzącej Interdyscyplinarną Pracownię Technik Klasycznych w Katedrze Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie.

„Ekspozycja została zaprojektowana wokół XVI wiecznej ryciny przedstawiającej Gabinet Osobliwości. W symboliczny sposób obraz ten stał się planszą gry, dialogu między przeszłością a teraźniejszością. Nałożone na XVI wieczny drzeworyt namnażające się formy i struktury mikroskopowych biologicznych organizmów, przypominają wirusy, które anektują przestrzeń i zmieniają ustalony porządek” – mówi artystka.

Agnieszka Cieślińska-Kawecka

Profesor dr hab. sztuk plastycznych, artysta grafik. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 1991 roku. Prowadzi Interdyscyplinarną Pracownię Technik Klasycznych w Katedrze Grafiki Warsztatowej na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Od 2015 roku prezes Zarządu Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza.

Jej twórczość graficzna wpisuje się w nurt figuratywny, eksploatujący wątki inspirowane sztuką czasów średniowiecza i renesansu. W treściach jej grafik widoczne są odniesienia do tradycyjnych sposobów przedstawiania transcendencji i podziw dla fantazji artystów dawnych w zakresie ilustrowania istot i pojęć metafizycznych.

Laureatka wielu nagród krajowych i międzynarodowych m. in.: Nagrody Kochi International Triennial Exhibition of Prints (Japonia, 2006); nagrody The Naka-Tosa Museum of Art. (Japonia, 2009).

Fundacja imienia Mariusza Kazany

Powstała 29 września 2010 roku, po tragicznej śmierci Mariusza Kazany w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Mariusz Kazana był Dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dyplomatą i miłośnikiem sztuki, autorem wielu projektów promujących polską kulturę i sztukę.

Fundacja podtrzymuje pamięć o Mariuszu Kazanie, kontynuując projekty, których nie zdążył zrealizować. Misją Fundacji jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski poprzez popularyzowanie kultury i sztuki w kraju oraz za granicą i umacnianie międzynarodowej wymiany artystycznej.

Sylwetka kobiet y na tle eksponatu na ścianie muzeum
Agnieszka Cieślińskia - Kawecka. Fot. Justyna Sokołowska

„Curiosity”. Wystawa indywidualna Agnieszki Cieślińskiej – Kaweckiej

Muzeum Narodowe im. A. Szeptyckiego we Lwowie