Trzech mężczyzn robiących sobie selfie. Mężczyzna w środku w odświętnym akademickim stroju z dwoma bukietami kwiatów w dłoniach
Rektor ASP w Warszawie, Błażej Ostoja Lniski uhonorowany tytułem doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, Lwów, 22 października 2023. Fot. Lwowska Narodowa Akademia Sztuki
22 października 2023 roku prof. Błażej Ostoja Lniski otrzymał honorowy tytuł doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki. Nadanie tytułu odbyło się w schronie, podczas uroczystego posiedzenia Rady Naukowej uczelni z udziałem rektora Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, Vasyla Kosiva oraz przedstawicieli władz państwowych - mera Lwowa, Andrija Sadowego.

Rektor ASP w Warszawie został uhonorowany za znaczący wkład w rozwój edukacji artystycznej, wybitne osiągnięcia w grafice i malarstwie, aktywny rozwój dialogu kulturowego między Ukrainą a Polską oraz pomoc w umocnieniu międzynarodowego prestiżu Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.

„Przyznany mi tytuł doktora honoris causa odbieram w imieniu własnym, ale też wszystkich instytucji i osób, które stoją za pomocą udzielaną lwowskiej Akademii, a są to zarówno wszystkie akademie sztuk pięknych w Polsce, jak i cała rzesza anonimowych osób.

Moja obecność tutaj jest najlepszym dowodem na istnienie wspólnoty dzie­lącej podobne myśli i idee, wykraczającej poza zwykłe determinanty czasu i miejsca. Choć człowiek zawsze będzie pożądał więcej i jest to immanentną cechą naszej natury, ale cieszę się, bo czuję, że jestem tutaj dzięki skompli­kowanym splotom wydarzeń oraz dzięki temu, że jakieś działania nie zostały zaniechane i jakieś słowa zostały wypowiedziane. Dziękuję za przyznanie mi tytułu doktora honoris causa Lwowskiej Narodo­wej Akademii Sztuki” – mówił prof. Błażej Ostoja Lniski podczas wręczenia honorowego tytułu doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.

Wsparcie dla studentek z ukraińskich uczelni artystycznych

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę koncentrowała się na udzielaniu pomocy studentkom i studentom z ukraińskich uczelni artystycznych – stanowiła centrum logistyczne, udzielała realnego wsparcia, współpracowała z uczelniami w Polsce i Europie w zakresie organizacji ich dalszej nauki.

Organizatorem działań pomocowych i głównym architektem koalicji na rzecz wsparcia młodzieży ukraińskiej był prof. Błażej Ostoja Lniski, który – przy współpracy całej społeczności akademickiej ASP w Warszawie – patronował wszelkim podejmowanym przez nią inicjatywom.

Tytuł doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki przyznany rektorowi przyjmujemy jako wyraz uznania dla pełnych zaangażowania i solidarności z poszkodowanymi postaw członkiń i członków ASP w Warszawie, jako hołd złożony naszej empatii i odwadze sprzeciwiania się złu.

„Obraz natury”. Wystawa Błażeja Ostoja Lniskiego w Muzeum Narodowym we Lwowie

Uroczystości nadania rektorowi ASP w Warszawie honorowego tytułu doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki towarzyszyło otwarcie wystawy twórczości prof. Błażeja Ostoja Lniskiego „Obraz natury” w Muzeum Narodowym im. Andrieja Szeptyckiego we Lwowie. Wystawa potrwa do 13 listopada 2023 roku.

Lwowska Narodowa Akademia Sztuki

Akademia reprezentuje jeden z najciekawszych obszarów szkolnictwa wyższego na Ukrainie – kształcenie zawodowe oraz kształcenie jednostek twórczych w dziedzinach: sztuk pięknych i zdobniczych, projektowania, restauracji, kulturoznawstwa oraz historii sztuki.

Lwowska Narodowa Akademia Sztuki została utworzona we wrześniu 1946 r. jako instytut sztuk użytkowych i zdobniczych. W 1994 roku została przekształcona w Lwowską Narodową Akademię Sztuki a 21 sierpnia 2004 roku za znaczący wkład w rozwój oświaty i nauki oraz działalność międzynarodową, dekretem Prezydenta Ukrainy uzyskała status narodowej placówki oświatowej.

Wśród partnerów zagranicznych Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki znajdują się europejskie akademie i instytuty artystyczne z Polski, Francji, Węgier, Austrii, Bułgarii i krajów bałtyckich, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia europejskiej integracji edukacyjnej.

„Indeks Mariusza Kazany”

W przygotowanie uroczystości związanych z nadaniem Rektorowi Błażejowi Ostoja Lniskiemu tytułu doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki od samego początku była zaangażowana Fundacja im. Mariusza Kazany, współpracując w tym zakresie z Konsulatem Generalnym RP we Lwowie.

Fundacja imienia Mariusza Kazany powstała 29 września 2010 roku, po tragicznej śmierci Mariusza Kazany w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Mariusz Kazana był Dyrektorem
Protokołu Dyplomatycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dyplomatą i miłośnikiem sztuki, autorem wielu projektów promujących polską kulturę i sztukę.

Fundacja podtrzymuje pamięć o Mariuszu Kazanie, kontynuując projekty, których nie zdążył zrealizować. Misją Fundacji jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski poprzez popularyzowanie kultury i sztuki w kraju oraz za granicą i umacnianie międzynarodowej wymiany artystycznej.

Zdjęcie główne: od lewej: Andrij Sadowy, mer Lwowa; prof. Błażej Ostoja Lniski, rektor ASP w Warszawie; Vasyl Kosiv, rektor Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, fot. Lwowska Narodowa Akademia Sztuki